Európska liga bude atraktívnejšia, čerpá aj z pravidiel NBA

Basketbal
Foto: SITA/AP

BARCELONA 14. októbra (WEBNOVINY) – Vedenie basketbalovej Euroligy aj Eurocupu mužov pred tohtotýždňovým štartom nového ročníka dvoch najvýznamnejších kontinentálnych súťaží prijalo sériu pravidiel, ktoré majú za cieľ zrýchliť hru, sprehľadniť ju a urobiť ešte atraktívnejšiu pre fanúšikov.

Dôležité zmeny sa týkajú skrátenia prestávok medzi prvou a druhou a treťou a štvrtou štvrtinou zo 120 na 90 sekúnd. Minulosťou sú aj dva minútové oddychové časy v prvom a tri v druhom polčase, podľa nových predpisov bude mať každý tím k dispozícii jeden 60-sekundový a jeden 30-sekundový timeout v prvej polovici zápasu, po zmene strán má družstvo nárok na dva jednominútové oddychové časy a jeden polminútový.

Pravidlo o striedavom držaní lopty po úvodnom rozskoku sa mení podľa vzoru NBA: tím, ktorý vyhrá úvodný rozskok, bude vhadzovať loptu do ihriska na začiatku poslednej časti hry. V druhej a tretej desaťminútovke to bude jeho súper.

Úvod zápasu i každého predĺženia otvorí rozskok v strede palubovky. Trest za technickú chybu sa zmierni: namiesto doterajších dvoch jednobodových trestných hodov pre súpera a vhadzovania lopty zboku bude mať poškodený tím k dispozícii už iba jednu šestku; lopta v jeho moci potom zostáva.

Súbor zmien by mal skrátiť celkovú dĺžku zápasov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom