Európska liga – finále: Atlético Madrid zdolalo Olympique Marseille, hrdinom Griezmann (video)

Atlético Madrid
Futbalisti Atlética Madrid s víťaznou trofejou po finálovom zápase Európskej ligy, v ktorom zdolali Olympique Marseille 3:0. Lyon, 16. máj 2018. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 16. mája 23:12

LYON 16. mája (WebNoviny.sk) – Futbalisti španielskeho Atlética Madrid triumfovali v Európskej lige 2017/2018, v stredajšom lyonskom finále na Stade de Lyon zvíťazili 3:0 nad hráčmi francúzskeho Olympique Marseille.

Triumfom v kontinentálnom pohári číslo dva si Atlético vybojovalo právo účasti v skupinovej fáze Ligy majstrov 2018/2019, no to si zabezpečilo už skôr prostredníctvom najvyššej španielskej súťaže. Pre Atlético to je tretie prvenstvo v Európskej lige (2010, 2012, 2018). Tréner Diego Simeone pre trest sledoval duel iba z tribúny.

„Rojiblancos“ sa predstavili v piatom európskom finále za ostatných deväť rokov. „Los Colchoneros“ najskôr dvakrát triumfovali v EL (2010 a 2012), menej úspešní už boli vo finálových stretnutiach LM proti mestskému rivalovi Realu Madrid (2014 a 2016).

Zaujímavosťou stredajšieho duelu bolo aj to, že sa v ňom stretli víťazi inauguračných sezón dvoch európskych pohárov. Olympique Marseille v roku 1993 triumfoval v úvodnom ročníku novodobej LM, Atlético Madrid ovládlo premiérovú edíciu EL v roku 2010.

Kmeňový zamestnávateľ slovenského reprezentanta Tomáša Hubočana (na hosťovaní v tureckom Trabzonspore, pozn.) Olympique Marseille mohol vyhrať európsku trofej po 25 rokoch, no neuspel. Naďalej platí, že žiadne francúzske mužstvo dosiaľ neovládlo európsky pohár číslo dva.

Európska liga 2017/2018 – finále

• hralo sa od 20.45 na Stade de Lyon

Olympique Marseille – Atlético Madrid 0:3 (0:1)

• rozhodovali: Kuipers – Van Roekel, Zeinstra (všetci Hol.), 57 000 divákov

21. min. – 0:1 A. Griezmann

49. min. – 0:2 A. Griezmann

89. min. – 0:3 Gabi

Žlté karty: 3 – 2
38. J. Amavi, 75. L. Gustavo, 78. N’Jie – 23. S. Vrsaljko, 78. Lucas Hernández

strely celkovo (na bránu): 12:12 (2:4), rohové kopy: 1:6, držanie lopty (v %): 53 – 47

Olympique:  Mandanda – B. Sarr, A. Rami, Luiz Gustavo, Amavi – Anguissa, Sanson – Thauvin, Payet (32. Maxime Lopez), Ocampos (55. N’Jie) – Germain (74. Mitroglou)
Atlético: Oblak – Vrsaljko (46. Juanfran), José Giménez, Godín, Lucas Hernández – Á. Correa (88. Partey), Gabi, Saúl Ňíguez, Koke – Griezmann (90. F. Torres), Diego Costa

I. polčas

Úvod stretnutia patril futbalistom Marseille, ktorých vpred hnalo množstvo fanúšikov na tribúnach lyonského štadióna.

Veľkou príležitosťou v 4. min pohrdol Germain, ktorý po priamočiarej akcii a Payetovej prihrávke v dobrej pozícii netrafil medzi žrde. Vzápätí to z hranice šestnástky skúsil Rami, jeho strela preletela povedľa ľavej žrde. Atlético trpezlivo vyčkávalo na svoje šance a sústredilo sa predovšetkým na kompaktnú defenzívu.

Po štvrťhodine hry prvý strelecký pokus Atlética mal na svedomí Koke, no akrobatickým zakončením z diaľky bránku súpera vôbec neohrozil.

V 21. min sa Atlético dostalo do vedenia po veľkej hrúbke Marseille v rozohrávke: stredopoliar Anguissa zle spracoval prihrávku brankára Mandandu, lopta sa odrazila ku Gabimu, ten vysunul Griezmanna a útočník Madridčanov sám pred gólmanom nezaváhal – 0:1.

Po polhodine hry Marseille inkasovalo ďalší úder – pre obnovené svalové zranenie musel predčasne opustiť scénu jeho kapitán Payet, nahradil ho Maxime Lopez. Olympique na súperovej polovici už nebol nebezpečný, Atlético až do prestávky pozorne bránilo.

II. polčas

Ihneď po zmene strán sa Atlético dostalo do ešte sľubnejšej pozície: na súperovej polovici získalo loptu, Koke vysunul Griezmanna a ten si opäť umne poradil s Mandandom – 0:2. V nasledujúcich minútach sa Atlético nikam neponáhľalo a Marseille sa nedarilo prelomiť obranný val.

Európska liga (finále): Olympique Marseille - Atlético Madrid
Fanúšikovia počas finálového zápasu Európskej ligy medzi Olympique Marseille a Atléticom Madrid. Lyon, 16. máj 2018. Foto: SITA/AP.

Dvadsať minút pred koncom Madridčania pohrozili zblokovanou hlavičkou Saúla Ňígueza a následne Kokeho pokusom z ľavej strany. Striedajúci hráči Marseille príliš neoživili útočnú aktivitu, Atlético bez problémov kráčalo k pohárovému triumfu.

V 81. min z ničoho nič Mitroglou hlavičkou opečiatkoval pravú žrď bránky Atlética, zo záverečného náporu ešte Olympique vyťažil Amaviho jedovatú strelu spoza pokutového územia.

Na viac sa francúzske mužstvo nezmohlo, naopak, Gabi krížnou strelou v 89. min zužitkoval protiútok po presnej prihrávke Kokeho – 0:3. Hráči Atlética sa po záverečnom hvizde mohli tešiť z pohodlného víťazstva a zisku trofeje.

Hlasy

• zdroj: web UEFA

Juanfran (obranca Atlética): „Je to ďalšia trofej pre našich fanúšikov, zaslúžia si ju. Som si istý, že v budúcej sezóne to bude rovnaké, že budeme opäť vo finále.“

Antoine Griezmann (útočník Atlética, strelec dvoch gólov): „Veľmi šťastný. Dlhé roky som pracoval na tom, aby som si mohol užiť takéto okamihy. Pre toto som opustil domov, keď som mal 14 rokov. Budeme oslavovať. Je tu moja rodina. Klobúk dole pred Marseille, skvelým tímom. Neviem, ako opísať moje zakončenie – možno slovom chladnokrvný.“

Lucas Hernández (obranca Atlética): „Som veľmi šťastný a môžem sa len poďakovať fanúšikom, skvelému klubu a skvelým spoluhráčom. Griezmann je jeden z najlepších hráčov na svete.“

Adil Rami (obranca Marseille): „Prvý gól bol rozhodujúci, dovtedy sme im v defenzíve robili problémy. Najdôležitejšie teraz je to, aby sme sa z tohto zápasu poučili a napredovali. Posledný krok pre nás bol príliš náročný, no bojovali sme. Chýbali nám skúsenosti. Proti takémuto tímu by ste sa nemali snažiť hrať futbal, treba nakopávať lopty a následne ich získavať. Ak sa snažíte hrať a stratíte loptu, ste v problémoch.“

Florian Thauvin (stredopoliar Marseille): „Začali sme naozaj dobre a bolo veľkou škodou, keď sme inkasovali. Chvíľu nám trvalo, kým sme opäť zdvihli hlavy. Je to škoda a veľmi to mrzí. Máme skvelú sezónu a zaslúžili sme si odmenu. Čelili sme výbornému mužstvu, potrebujeme sa z tohto zápasu poučiť.“

Trofej pre víťaza Európskej ligy pred finálovým zápasom medzi Olympique Marseille a Atléticom Madrid. Lyon, 16. máj 2018. Foto: SITA/AP.

1983: RSC ANDERLECHT – Benfica Lisabon 1:0 a 1:1
1984: RSC Anderlecht – TOTTENHAM HOTSPUR 1:1 a 1:1 po predĺžení, 3:4 na pok. kopy
1985: Videoton Székesfehérvár – REAL MADRID 0:3 a 1:0
1986: REAL MADRID – 1. FC Kolín 5:1 a 0:2
1987: IFK GÖTEBORG – Dundee United 1:0 a 1:1
1988: Espaňol Barcelona – BAYER LEVERKUSEN 3:0 a 0:3 po predĺžení, 2:3 na pok. kopy

1997: FC SCHALKE 04 – Inter Miláno 1:0 a 0:1 po predĺžení, 4:1 na pok. kopy
1998: Lazio Rím – INTER MILÁNO 0:3 (hralo sa v Paríži)
1999: Olympique Marseille – AC PARMA 0:3 (hralo sa v Moskve)
2000: Arsenal Londýn – GALATASARAY ISTANBUL 0:0 po predĺžení, 1:4 na pok. kopy (hralo sa v Kodani)

2001: FC LIVERPOOL – CD Alavés 5:4 po predĺžení (4:4, 3:1) (hralo sa v Dortmunde)
2002: FEYENOORD ROTTERDAM – Borussia Dortmund 3:2 (hralo sa v Rotterdame)
2003: Celtic Glasgow – FC PORTO 2:3 po predĺžení (hralo sa v Seville)
2004: FC VALENCIA – Olympique Marseille 2:0 (hralo sa v Göteborgu)
2005: Sporting Lisabon – CSKA MOSKVA 1:3 (hralo sa v Lisabone)
2006: FC Middlesbrough – FC SEVILLA 0:4 (hralo sa v Eindhovene)
2007: RCD Espanyol Barcelona – FC SEVILLA 2:2 po predĺžení, 1:3 na pok. kopy (hralo sa v Glasgowe)
2008: ZENIT PETROHRAD – Glasgow Rangers 2:0 (hralo sa v Manchestri)
2009: ŠACHTAR DONECK – Werder Brémy 2:1 po predĺžení (hralo sa v Istanbule)
2010: ATLÉTICO MADRID – FC Fulham 2:1 po predĺžení (hralo sa v Hamburgu)

2011: FC PORTO – Sporting Braga 1:0 (hralo sa v Dubline)
2012: ATLÉTICO MADRID – Athletic Bilbao 3:0 (hralo sa v Bukurešti)
2013: Benfica Lisabon – FC CHELSEA 1:2 (hralo sa v Amsterdame)
2014: FC SEVILLA – Benfica Lisabon 0:0 po predĺžení, 4:2 na pok. kopy (hralo sa v Turíne)
2015: Dnipro Dnipropetrovsk – FC SEVILLA 2:3 (hralo sa vo Varšave)
2016: FC Liverpool – FC SEVILLA 1:3 (hralo sa v Bazileji)
2017: Ajax Amsterdam – MANCHESTER UNITED 0:2 (hralo sa v Štokholme)
2018: Olympique Marseille – ATLÉTICO MADRID 0:3 (hrá sa v Lyone)