FC Spartak Trnava strelil Lokomotivu Plovdiv tri góly, ale do 3. predkola Európskej ligy nepostúpil

Birsent Karageren (PFC Lokomotiv Plovdiv), Lucas Lovat (FC Spartak Trnava)
Zľava: Birsent Karageren z PFC Lokomotiv Plovdiv a Lucas Lovat z FC Spartak Trnava počas odvetného futbalového zápasu 2. predkola Európskej ligy 2019/2020. Trnava, 1. august 2019. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.
  • aktualizované 1. augusta 22:45

Futbalisti FC Spartak Trnava v odvetnom zápase 2. predkola Európskej ligy zvíťazili nad Lokomotivom Plovdiv 3:1, ale keďže v úvodnom súboji na pôde súpera prehrali 0:2, ich cesta v pohárovej Európe sa skončila. Bulharský tím v treťom predkole vyzve Racing Štrasburg.

Víťaz slovenského Slovnaft Cupu z minulej sezóny, ktorý v úvodnom predkole vyradil tím Radnik Bijeljina z Bosny a Hercegoviny, viedol v odvete pred domácom priaznivcami gólmi Filipa Dangubiča, Bogdana Mitreu z pokutového kopu a Rafael Tavares už 3:0 a postup mal vo svojich rukách, ale v 74. minúte slovinský útočník hostí Alen Ožbolt zariadil postup pre Lokomotiv Plovdiv. Trnava sa s pohárovou Európu rozlúčila už v úvode augusta, v minulej sezóne si však zahrala v skupinovej fáze EL.

Spartak v minulosti na európskej pohárovej scéne natrafil na súpera z Bulharska iba raz. Bolo to v 3. predkole Európskej ligy 2011/2012 proti Levski Sofia. Aj vtedy prehral úvodný duel na ihrisku súpera (1:2), ale doma rovnakým rozdielom vyhral a po strelách zo značky pokutového kopu prenikol do play-off EL.

Európska liga 2019/2020 – 2. predkolo (odveta)

• Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava – Lokomotiv Plovdiv 3:1 (1:0)

• hralo sa od 20:45

16. – 1:0 F. Dangubič
51. – 2:0 B. Mitrea (pok. kop)
71. – 3:0 R. Tavares
74. – 3:1 B. Karageren

Žlté karty: 2 – 5
45.+ E. Halilovič, 61. L. Lovat, 90.+ B. Mitrea – 46. S. Eze, 51. D. Malenbama, 90. J. Tomaševič, 90.+ Wiris Gustavo, 90.+ G. Iliev Rusev

Červená karta: 1 – 0
35. T. Záhumenský

strely celkovo (na bránu): 18:15 (7:6) rohové kopy: 4:6, ofsajdy: 0:0, držanie lopty (v %): 65 – 35, rozhodcovia: E. Lambrechts – K. De Rocker, M. Hillaert (všetci Belg.), 7602 divákov

Spartak: Rusov – Mesík, Mitrea, Záhumenský – Diogo, Dangubič (82. Jakúbek), Halilovič (82. Marko Kelemen), Tešija, Lovat – Tavares, Sobczyk (72. Van Kessel)
Lokomotiv: Lukov – Tomaševič, Malembana, Eze – Karageren, Vitanov (57. Umarbajev), Petrovič, Cvetanov – D. Iliev – Ožbolt (89. Wiris Gustavo), Aralica (72. Iliev Rusev)

I. polčas

Trnava po prehre o dva góly u súpera zvolila ofenzívnu hru v domácej odvete a v porovnaní s bulharským súperom mala prevahu. Na prvý gól ju v 16. minúte zužitkoval Dangubič, ktorý hlavou usmernil loptu do súperovej bránky po centri Lucasa Lovata z ľavej strany – 1:0.

O osem minút si obaja situáciu zopakovali, ale Dangubič mieril iba do brankára Martina Lukova. V 35. min zatiahol „ručnú brzdu“ domáci obranca Timotej Záhumenský a videl červenú kartu, jeho vylúčením dostalo snaženie Trnavčanov trhlinu.

Napriek oslabeniu hral Spartak aktívne a Emir Halilovič tesne pred polčasovou prestávkou takmer prekvapil hosťujúceho gólmana.

II. polčas

Po zmene strán pokračovali domáci v aktivite a v 52. min dosiahli vytúžený druhý gól – obranca David Malembana fauloval v „šestnástke“ trnavského kapitána Mitreu a práve on z pokutového kopu upravil na 2:0.

V 71. minúte rozjasal tribúny Štadióna Antona Malatinského brazílsky útočník Rafael Tavares, ktorý po priamom kope Lovata z tesnej blízkosti usmernil loptu do súperovej bránky a v tom okamihu Trnava postupovala – 3:0. Radosť „červeno-čiernych“ však trvala iba tri minúty, pretože Ožbolt hlavou prekonal Dobrivoja Rusova a postup bol zase na strane bulharského kolektívu – 3:1.

V zostávajúcom priebehu sa síce Trnavčania snažili o štvrtý gól, no hostia umnou hrou už nepripustili vypadnutie z pohárovej Európy. V záverečných sekundách síce mali domáci veľkú šancu, ale v skrumáži pred bránkou súpera nepochodili.

Hlas

• zdroj: RTVS

Ricardo Chéu (tréner Trnavy): „Dnes sme opäť dokázali, čo chceme pre Trnavu. Mužstvo hralo aj s desiatimi na vysokej úrovni a s vysokou kvalitou. S podporou publika to bolo neskutočné, celý čas sme bojovali. Možno sme si zaslúžili viac. Mali sme dnes množstvo šancí, ale futbal je taký. Fanúšikovia aj hráči si za svoj výkon zaslúžia rešpekt. Toto je emotívna časť futbalu, dali sme do toho všetko. Po červenej karte som chlapcom povedal, že nemôžeme stratiť svoju tvár a musíme bojovať o postup. Darilo sa nám to, ale dostali sme jeden gól a ďalej ide súper. “