Aktualizované: Spartak Trnava vyhral v Ľubľane a je krok od postupu do skupinovej fázy Európskej ligy

Boris Godál
Boris Godál z FC Spartak Trnava. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský
  • aktualizované 24. augusta, 8:59

ĽUBĽANA 23. augusta (WebNoviny.sk) -Futbalisti slovenského šampióna FC Spartak Trnava triumfovali vo štvrtkovom úvodnom stretnutí play-off Európskej ligy 2018/2019 na ihrisku slovinského tímu NK Olimpija Ľubľana 2:0.

Pred budúcotýždňovou odvetou (30. augusta o 20.30 h SELČ na Štadióne Antona Malatinského, pozn.) tak majú veľmi nádejné vyhliadky na prienik do skupinovej fázy kontinentálneho pohára číslo dva. Úvodný gólový moment hostí na štadióne Stožice zariadil v 23. min útočník Marek Bakoš, keď bezpečne premenil jedenástku nariadenú po nedovolenom zákroku domáceho Roka Kronavetera na Martina Tótha.

V 35. min si strelil vlastný gól zadák Olimpije Branko Ilič. Trnavčania v pohárovej Európe neprehrali už siedmy zápas na ihriskách súperov po sebe. V Ľubľane zvládli viac ako hodinovú početnú nevýhodu, keď v 29. min bol vylúčený spomenutý stopér Tóth.

Európska liga 2018/2019 – play-off (prvý zápas)

• hrá sa na štadióne Stožice v Ľubľani

NK Olimpija Ľubľana – FC Spartak Trnava  0:2 (0:2)

• rozhodcovia: Craig Pawson – Stephen Child, Lee Betts (všetci Angl.)

30. M. Tóth

strely celkovo (na bránu): 18:4 (5:2), rohové kopy: 6:2, ofsajdy: 5:4, držanie lopty (v %): 58 – 42

NK Olimpija Ľubľana: Ivačič – Putinčanin, B. Ilić, Maksimenko, Štiglec – Tomić – Avramovski, Kapun, Kronaveter, Savic
FC Spartak Trnava: Chudý – Kadlec, Hladík, Tóth, Čonka – Jirka, Sloboda, Greššák, Rada, Grendel – Bakoš

I. polčas

Olimpija bola v úvodnej štvrťhodine aktívnejšia smerom dopredu. V 10. min si domáci záložník Kronaveter na hranici šestnástky spracoval dlhý pas, ale jeho strela ľavačkou sa nevošla medzi tri žrde. Trnavčania boli kompaktní a využívali každú príležitosť na prechod do ofenzívy. V polovici prvého dejstva Kronaveter zozadu fauloval v šestnástke Martina Tótha a útočník „andelov“ Bakoš sa z „bieleho bodu“ nepomýlil – 0:1.

Stopér Spartaka Tóth si v 29. min počínal nedovolene v súboji s prenikajúcim Abassom a z rúk hlavného rozhodcu videl červenú kartu. V 35. min podnikli hostia rýchly protiútok, Bakoš z krídelného priestoru centroval do šestnástky na Jirku a domáci kapitán Ilič si loptu zrazil do vlastnej bránky. Tesne pred prestávkou v nádejnej šanci pálil nad bránku Čonka a na druhej strane Chudý vyrazil štipľavý pokus Štigleca.

II. polčas

„Zeleno-bieli“ po zmene strán vrhli všetky sily do útoku. Tlačili sa pred trnavskú šestnástku, no dlho si neutvorili žiadnu výraznejšiu možnosť s výnimkou niekoľkých nebezpečných centrov. Zverencom trénera Radoslava Látala sa aj v oslabení darilo podnikať rýchle kontry, neustále tak držali Olimpiju v strehu.

V 63. min Štiglec prudko vystrelil spoza pokutového územia, ale trafil iba pred bránkou stojaceho spoluhráča Saviča. Delovka Kronavetera v 72. min pred Chudým nepríjemne „zaplávala“, ale gólman Spartaka sa nenechal prekvapiť. V 77. min sa rútil na bránku hostí Abass, napálil iba do Chudého. Zakrátko vystrelil tesne vedľa stredopoliar slovenského tímu Sloboda.

V 89. min skúsil šťastie striedajúci Brkič, jeho priamemu kopu chýbali centimetre. V nadstavenom čase mal gól na kopačke Grendel, no domáca defenzíva zblokovala jeho pokus.

Hlasy po zápase

• zdroj: RTVS, rtvslo.si:

Marek Bakoš (útočník Trnavy): „Bol to v prvom rade ťažký zápas, pretože domáci odohrali výborné stretnutie. Potvrdili to, čo sme od nich očakávali. Každý však pracoval na svojich veciach a darilo sa nám súpera narúšať. Strelili sme z penalty gól, neskôr prišla červená karta, ktorá ovplyvnila vývoj. Potom sme dali trošku šťastný gól, ale myslím si, že sme išli za víťazstvom, za gólmi, za šancami… Mali sme tam ešte tri-štyri nedotiahnuté brejky. Uhrali sme dobrý výsledok a tešíme sa na odvetu. Pri jedenástke som nevnímal okolie, iba brankára, bránku a loptu predo mnou. Dobre som sa skoncentroval a podarilo sa mi ju premeniť. Pri druhom góle som sa snažil dávať loptu do priestoru na Erika Jirku. Obrancovia nemajú radi takéto lopty, kedy sa musia vracať k bránke a nevedia, čo je za nimi. Súper nám trošku pomohol a dal si vlastný gól.“

Rok Kronaveter (stredopoliar Ľubľany): „Sklamanie je veľké, pretože sme boli lepším tímom. Neviem, čo robíme zle. Dosahujeme strašné výsledky. Inkasovali sme z jedenástky, strelili sme si vlastný gól… Vytvárame si stopercentné šance, ale nepremieňame ich. Na Slovensko pôjdeme zvrátiť tento výsledok.“

Radoslav Látal (tréner Trnavy): „Podarilo sa nám streliť prvý gól, ale vylúčenie narušilo naše plány, pretože sme museli vytiahnuť úplne novú taktiku. Druhý zásah bol z pohľadu stretnutia kľúčový, uzemnili sme ním súpera. Chlapcov som po červenej karte Tótha povzbudzoval, aby vydržali 15 minút do polčasu. Vedel som, že cez prestávku vymyslíme vhodnú taktiku pre druhý polčas. Po zmene strán sme sa sústredili výlučne na bránenie výsledku, pretože sme nemali inú možnosť. Nie je ľahké hrať o jedného menej proti tímu ako Olimpija, ktorý neustále napáda protivníka a hľadá si cestu k bránke. Výsledok 2:0 nám pomôže nájsť správnu taktiku pre odvetný zápas v Trnave.“

Aleksandar Linta (tréner Ľubľany): „Samozrejme, s výsledkom nemôžem byť spokojný. Taktiež nie som spokojný s prvým polčasom, keď sme dostali strach z úspechu a prakticky sami si strelili dva góly. Vypracovali sme si dostatok šancí na strelenie gólu, ale lopta nechcela vojsť do slovenskej bránky. Taký je futbal. V zásade vieme, čo musíme v odvete urobiť – streliť tri góly a žiadny neinkasovať.“