Aktualizované: AS Trenčín remizoval v prvom zápase s AEK Larnaka v play-off Európskej ligy

Trenčín, Larnaka, Európska liga
Joey Sleegers z AS Trenčín (vľavo) striela gól počas prvého zápasu play-off Európskej ligy UEFA 2018/2019 medzi AS Trenčín (Slovensko) - AEK Larnaka (Cyprus). Žilina, 23. august 2018. Foto: SITA/Silvia Turcerová
  • aktualizované 23. augusta, 21:23

ŽILINA 23. august (WebNoviny.sk) – Futbalisti AS Trenčín remizovali s hráčmi AEK Larnaka 1:1 (0:0) vo štvrtkovom prvom zápase play-off Európskej ligy. Trenčania viedli od 55. min zásluhou Joeya Sleegersa, na konečných 1:1 vyrovnal o päť minút neskôr Acorán.

Hostia pôsobili počas väčšiny zápasu v Žiline futbalovejším dojmom a pred odvetným súbojom na Cypre budú v pozícii favorita na postup do skupinovej fázy EL. Oba tímy si zachovali neporazenosť v aktuálnej edícii Európskej ligy, ale zaostali za ofenzívnymi výkonmi z predchádzajúcich zápasov, Cyperčania inkasovali vôbec prvý gól v EL 2018/2019. Odveta v Larnake príde na rad vo štvrtok 30. augusta od 17.30 h.

Európska liga 2018/2019 – play-off (prvý zápas)

• hrá sa v Žiline

AS Trenčín – AEK Larnaka    1:1 (0:0)

• rozhodcovia: Antonio Mateu Lahoz – Pau Cebrián Devís, Javier Rodriguez (všetci Šp.)

81. L. Skovajsa, A. Zubairu

strely celkovo (na bránu):15:20 (6:7), rohové kopy: 7:5, ofsajdy: 1:4, držanie lopty (v %): 47 – 53

AS Trenčín: Šemrinec – Yem, M. Šulek (86. Mašovič), Skovajsa, Julien – Zubairu (83. Ubbink), Čatakovič, El Mahdioui – Sleegers (81. Bukari), Antonio Mance, Azango
AEK Larnaka: Toňo Ramírez – Igor Silva, Mojsov, Mikel González, Truyols – Hevel, Larena Jorge (76. Nacho Cases) – Acorán, Tričkovski, Tete (65. Assoubre) – Giannou (Florian)

I. polčas

V základe Larnaky nastúpilo šesť Španielov, za Trenčín zasa traja Nigérijčania, ale citeľne chýbal zranený Lawrence na stopérskom poste. Futbalovo boli v prvom polčase na tom lepšie hostia. Ako prvý síce v 5. min vystrelil do priestoru troch žrdí chorvátsky kanonier domácich Mance, ale o tri minúty neskôr však Šemrinec zachránil Trenčín od inkasovaného gólu, keď si poradil s „tutovkou“ Teteho.

V 22. min videl Šulek žltú kartu po faule na Giannoua a z priameho kopu z hranice šestnástky Hevel ľavačkou opečiatkoval brvno trenčianskej bránky. Hostia boli futbalovejší, v ofenzíve nebezpečnejší a v hre dozadu istejší. Trenčania sa k svojej povestnej ofenzíve dostali až po polhodine hry. Najprv to boli „letné“ pozdravy brankárovi Ramírezovi zdiaľky od Čatakoviča a Yema.

V 32. min ho už mierne vystrašil Mance, hosťujúci brankár však stál tam, kde mal. O dve minúty sa peknou strelou prezentoval Čatakovič, ale jeho pokus pod brvno Ramírez vyrazil and brvno.

II. polčas

Z druhého polčasu uplynulo desať minúť, keď Čatakovič prihral Sleegersovi a holandský krídelník v drese Trenčína otvoril skóre – 1:0. Neprešlo ani päť minút a hostia skvelým spôsobom odpovedali. Španiel Larena ďalekonosne po vzduchu vysunul krajana Acorána, ktorý si presadil v súboji s domácim obrancom Skovajsom a poradil si aj s vybehnuvším Šemrincom – 1:1.

Cyperčania mohli pridať čoskoro aj druhý gól, ale Šemrinec dobre vybehol proti striedajúcemu Assoubremu. V 74. min sa dostal do dobrej palebnej pozície macedónsky kanonier Tričkovski, no trafil len bočnú sieť.

Aj center hostí v 82. min bol nebezpečný, lopta napokon nesmerovala do priestoru domácej bránky. Aj v záverečných minútach boli hostia lepším tímom, ale víťazný gól už nestrelili. Diváci v Žiline napriek nerozhodnému výsledku vyprevádzali oba tímy do kabín potleskom.

Hlasy po zápase

Lukáš Skovajsa (obranca AS Trenčín): „Určite sme chceli zvíťaziť, ale dnes to bolo ťažké. Súper mal už na začiatku stopercentnú šancu, brankár nás vtedy podržal. Neskôr hostia trafili brvno, dostávali sa do vyložených šancí, ale aj tak sme išli do druhého polčasu s tým, že chceme zvíťaziť. Dali sme gól, ale myslím si, že 1:1 je v konečnom dôsledku zaslúžený výsledok. Najnebezpečnejšie boli ich rýchle protiútoky a dlhé lopty za obranu. Tréner nám v prestávke hovoril, že si máme na to dať pozor, ale, žiaľ, práve z takej situácie sme inkasovali. Za toto nás určite nepochváli. Musíme si tú situáciu rozobrať, problém bol v komunikácii vzadu. Krídelník nabehol za môj chrbát a ja som neskoro zareagoval. Súperov hráč dostal dobrú loptu a sám pred brankárom skóroval.“

Igor Šemrinec (brankár AS Trenčín): „Kto pred zápasom neveril, že Larnaka je výborné mužstvo, po tomto zápase pochopil. Boli na tom výborne kombinačne aj technicky, vedeli, čo chcú hrať. Z môjho pohľadu zaslúžená remíza, trochu viac sa išlo z oboch strán do taktiky, ale bola tam aj kvalita. Škoda, že sme neudržali vedenie 1:0, ale stále verím nášmu mužstvu. V Larnake sa určite ešte pokúsime o postup.“

Ricardo Moniz (tréner AS Trenčín): „Lawrence nám v obrane citeľne chýbal, dúfam, že o týždeň bude naspať. On je u nás jediný, ktorý to vie vzadu dirigovať, vie si zakričať. Z hľadiska priebehu zápasu sme mali problémy s dlhými nakopávanými loptami a aj šťastie, že sme nedostali gól už v prvom polčase. Larnaka ukázala svoju silu v kombináciách s loptou, nedovolila nám vyvinúť súvislejší tlak. My sme zvyknutí ´pressovať´ súpera, ale dnes sme to nedokázali. Svoju úlohu zohrala aj únava. Máme stále veľkú šancu postúpiť, ale bez súvislejšieho tlaku v ofenzíve to nepôjde.“