Európska únia a Čína čakajú len na štartovací výstrel

EÚ, Čína
Čínsky minister obchodu Foto: SITA/AP

BRUSEL 18. septembra (WEBNOVINY) – Členské štáty Európskej únie by mali v októbri schváliť začiatok rokovaní s Čínou o dohode, ktorá by mohla zjednodušiť obchodné vzťahy a potenciálne vytvoriť cestu na vznik dohody o voľnom obchode. V utorok o tom informoval eurokomisár pre obchod Karel De Gucht.

Brusel aj Peking sa chcú dohodnúť na strhnutí bariér, ktoré bránia prístupu firiem na trhy na oboch stranách, a podporiť potenciálne investície.

„My sme pripravení a Čína vraví, že je tiež pripravená. Čakáme len na štartovací výstrel,“ povedal De Gucht predstaviteľom obchodu, politikom a diplomatom v Bruseli a dodal, že rokovania majú podporu členských štátov EÚ.

Ak ich na októbrovom summite v Luxemburgu aj formálne schvália, bilaterálne rozhovory by sa mohli začať koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka a ukončené by mohli byť do dvoch rokov. To by mohlo viesť k vzniku obchodných príležitostí v hodnote miliárd eur.

Objem obchodu medzi EÚ a Čínou sa od roku 2003 zdvojnásobil a momentálne má hodnotu viac než 1 mld. eur denne. Európska únia je najväčším obchodným partnerom Pekingu a Čína je zas druhou najväčšou destináciou pre európske produkty po USA. Napriek tomu do Číny smerujú len 2 % zahraničných investícií z EÚ, pretože európske firmy sa sťažujú na zlé podmienky na podnikanie. Aby získali prístup na tamojší trh, ako aj prístup k lokálnemu financovaniu a zmluvám, musia vytvárať spoločné podniky s čínskymi spoločnosťami a zdieľať citlivé know-how. Ak sa Brusel a Peking nedohodnú na ukončení takýchto praktík, je veľmi pravdepodobné, že napätie medzi oboma stranami pretrvá.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom