Aktualizované: Ursula von der Leyen bude prvou ženou na čele Európskej komisie

Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 17. júla 9:22

Európsky parlament (EP) v utorok večer schválil nomináciu odchádzajúcej nemeckej ministerky obrany Ursuly von der Leyen na post predseníčky Európskej komisie (EK). Na jej nominácii sa po dlhom a náročnom vyjednávaní pred dvoma týždňami dohodli lídri členských krajín EÚ.

Za von der Leyen hlasovalo v utorok 383 poslancov Európskeho parlamentu, 327 ich bolo proti a dvadsiati dvaja nehlasovali. Na schválenie jej nominácie bolo potrebných 374 hlasov, čo znamená, že von der Leyen prešla len tesne.

Presvedčila programom

Von der Leyen nebola ideálny kandidát, ale svojím programom presvedčila, že má šancu posunúť Európsku úniu vpred. Uvádza sa to v stanovisku slovenských europoslancov za Progresívne Slovensko Michala Šimečku a Martina Hojsíka, ktoré poskytol riaditeľ komunikácie PS Ľubomír Ondrejkovič.

Europoslanci, ktorí pôsobia v liberálnej frakcii Obnovme Európu, ocenili, že von der Leyen si osvojila kľúčové progresívne priority, ako je prechod na zelenú ekonomiku, posilnenie právneho štátu, či prehĺbenie demokracie na európskej úrovni. „Zároveň vyslala jasný signál, že sa nebude spoliehať na podporu krajnej pravice. Aj preto sme jej dnes dali hlas,“ povedal podpredseda Progresívneho Slovenska a europoslanec Michal Šimečka.

„Klimatická kríza od nás bude vyžadovať úsilie, ktoré je porovnateľné s druhou svetovou vojnou,” povedal europoslanec a programový líder PS pre oblasť životného prostredia Martin Hojsík. “Nová šéfka Komisie prisľúbila predložiť do 100 dní od nástupu plán na Zelený a spravodlivý reštart Európy s cieľom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. To je významný krok vpred v porovnaní so súčasným stavom,“ dodal Hojsík.

Odmietnutý princíp spitzenkandidátov

Hoci poslanci EP za von der Leyen z frakcie európskych ľudovcov zahlasovali, sú sklamaní z netransparentného spôsobu, akým ju premiéri a prezidenti členských krajín vybrali.

Takisto sa im nepáči, že vo vrcholových pozíciách nie je žiaden zástupca zo strednej a východnej Európy. Lídri totiž prišli s balíkom mien, ktoré navrhli na vrcholové pozície – predsedu Rady, predsedníčku Komisie, šéfku Európskej centrálnej banky a vysokého predstaviteľa pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku – po troch dňoch rokovaní.

Nomináciou von der Leyen tak odmietli princíp, podľa ktorého sa predsedom Komisie stane líder víťaznej frakcie. Ak by sa tento princíp, známy pod názvom spitzenkandidát, uplatnil, Komisii by šéfoval ľudovec Manfred Weber. Von der Leyen sa stane historicky vôbec prvou ženou na čele Európskej komisie. Do funkcie nastúpi koncom októbra tohto roku, kedy vyprší mandát súčasnému šéfovi EK Jeanovi-Claudeovi Junckerovi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ursula von der Leyen
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaEurópsky parlament