Európska únia je úspešný projekt, hovorí Kollár. Dokazuje to viac ako 70. rokov európskej integrácie

VLÁDA: O budúcnosti Európy
Predseda NR SR Boris Kollár počas tlačovej besedy troch najvyšších ústavných činiteľov SR o budúcnosti Európy v hradnej záhrade. Bratislava, 9. máj 2021. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Viac ako 70. rokov európskej integrácie je jasným dôkazom, že Európska únia (EÚ) je úspešný projekt. Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) to uviedol s tým, že členstvo Slovenska v EÚ je strategickou voľbou.

Traja ústavní činitelia a minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) si v nedeľu na Bratislavskom hrade pripomenuli Deň Európy a otvorenie Konferencie o budúcnosti Európy.

Únia prechádza zložitým obdobím

Kollár v príhovore ďalej skonštatoval, že EÚ je spoločným domom, ktorý nemá alternatívu.

„Súčasne ani v tento deň si nemôžeme nevšímať skutočnosť, že v ostatným rokoch Európska únia prechádza zložitým obdobím prinášajúcim mnoho výziev a problémov. Medzi občanmi je cítiť určité sklamanie z toho, že namiesto konštruktívnej debaty a reformy Únie v uplynulých rokoch, takpovediac, len hasíme požiare,“ povedal Kollár. V tejto súvislosti spomenul napríklad migračnú krízu, nárast extrémizmu a euroskepticizmu, koronakrízu a brexit.

EÚ nie je niečo vzdialené či externé

„Práve dnes sa začína Konferencia o budúcnosti Európy. Je dôležité, aby sme k tomuto procesu pristúpili aktívne na všetkých úrovniach. Na parlamentnej pôde, na úrovni štátnych inštitúcií, regiónov a samospráv, odbornej verejnosti, mimovládneho sektora, akademickej pôde, ale aj zapojením sa jednotlivcov,“ pokračoval predseda parlamentu.

Podľa Kollára je konferencia priestor na diskusiu o EÚ, kde môžu občania vyjadriť svoje názory, očakávania a prichádzať s novými myšlienkami.

„Každý z nás musí vnímať, že Európska únia pre Slovensko nie je niečo externé a vzdialené, ale, že to je naša súčasť. Slovensko je Európska únia a Európska únia je aj Slovensko,“ uzavrel.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárIvan Korčok
Firmy a inštitúcie Európska únia