Európska únia sa obáva obchodnej vojny s USA, Trump nemá smerovať „do slepej uličky“ protekcionizmu

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP.

BRUSEL 12. marca (WebNoviny.sk) – Európska únia vyzvala amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby nesmeroval „do slepej uličky“ protekcionizmu a varovala pred škodlivou obchodnou vojnou v reakcii na to, že navrhol nové clá na oceľ a hliník. Ekonomickí ministri Európskej únie na rokovaní v Bruseli zdôraznili, že EÚ podporuje slobodný obchod, ale uviedli, že 28-členný blok odpovie, ak sa voči nemu uplatnia americké clá.

Znepokojuje nás možnosť obchodnej vojny medzi USA a EÚ, pretože sme presvedčení, že v nej budú iba porazení. Sme presvedčení, že protekcionizmus je slepou uličkou,“ povedal novinárom francúzsky minister hospodárstva Bruno Le Maire. Španielsky minister hospodárstva Román Escolano Olivares konštatoval, že „protekcionizmus je vždy politickou, historickou chybou„.

Prezident Donald Trump v pondelok informoval, že americký minister obchodu bude rokovať s Európskou úniou o clách uplatňovaných úniou, ktoré sú podľa Trumpa voči USA nespravodlivé. „Minister obchodu Wilbur Ross bude hovoriť s predstaviteľmi Európskej únie o eliminovaní vysokých ciel a bariér, ktoré používajú voči USA. Nie je to férové voči našim farmárom a priemyselným výrobcom,“ napísal prezident Trump v pondelok na Twitteri.

Prezident USA minulý týždeň oznámil, že jeho krajina uvalí vysoké clá na dovoz ocele a hliníka, pričom na niektoré krajiny sa môže vzťahovať výnimka. V rámci obáv z globálnej obchodnej vojny patrí EÚ medzi tých, ktorí sa snažia pre seba dosiahnuť výnimku. Cez víkend Trump tvrdil, že Európska únia USA ekonomicky zneužíva a uviedol, že ide o „skvelé krajiny, ktoré s USA zaobchádzajú v oblasti obchodu veľmi zle„.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bruno Le MaireDonald Trump