Európska únia sa snaží zachrániť jadrovú dohodu s Iránom, vyhlásenia Teheránu ju znepokojili

Hassan Rúhání
Iránsky prezident Hassan Rúhání. Foto: archívne, SITA/AP

BRUSEL 9. mája (WebNoviny.sk) – Európska únia (EÚ) vo štvrtok vyzvala Irán, aby rešpektoval medzinárodnú dohodu, ktorej cieľom je brzdiť túto islamskú republiku v jej jadrových ambíciách.

Únia má v úmysle pokračovať v obchodovaní s Iránom aj napriek sankciám uvaleným zo strany Spojených štátov. Vo vyhlásení sa uvádza, že EÚ „s veľkým znepokojením zaznamenala vyhlásenia Iránu o jeho záväzkoch“ vyplývajúcich z jadrovej dohody.

Ultimátum Iránu

Spoločné vyhlásenie prišlo v čase, keď sa únia usiluje zachrániť jadrovú dohodu s Teheránom z roku 2015. Iránsky prezident Hassan Rúhání v stredu vyhlásil, že signatári dohody majú 60 dní na to, aby prišli s plánom ako ochrániť Irán pred americkými sankciami.

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa odstúpila minulý rok od zmluvy, pretože podľa nej nezabráni Teheránu vo vývoji rakiet alebo destabilizácii regiónu Blízkeho východu.

Následne uvalila na Irán sankcie. Na druhej strane EÚ trvá na tom, že dohoda je dôležitým pilierom regionálnej a globálnej bezpečnosti.

Svoje záväzky dodržiava

Európska únia vypracovala komplikovaný systém výmenného obchodu, aby sa vyhla priamym finančným transakciám s Iránom a obišla tak možné sankcie. Predstavila tiež opatrenia na ochranu európskych spoločností pred vplyvom sankcií.

Mnohé medzinárodné korporácie však realizujú svoj biznis viac v Spojených štátoch ako v Iráne, a preto radšej prerušili svoje tamojšie obchody, aby si nepohnevali Washington.

EÚ trvá na tom, že posúdiť, či Irán spĺňa svoje záväzky vyplývajúce z jadrovej dohody, môže iba Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE).

Viac ako desiatka správ tejto agentúry pritom doteraz potvrdila, že Teherán svoje záväzky dodržiava. Ďalšiu správu by mala agentúra zverejniť koncom mája.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMAAE Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu