Európska únia zažíva náročné obdobie a svet sužuje hlad i chudoba, uviedol Lajčák v Minsku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Miroslav Lajčák
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 31. októbra (WebNoviny.sk) – Aktuálne otázky politicko-bezpečnostných a ekonomických vzťahov v regióne východnej Európy a Strednej Ázie ako aj modality usporiadania vzťahov medzi Východom a Západom sú v centre pozornosti dvojdňového zasadnutia Úzkeho jadra Mníchovskej bezpečnostnej konferencie v Minsku.

Zúčastňuje sa na ňom aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák. Šéf slovenskej diplomacie v stredu vystúpil v diskusnom paneli venovanom téme vzťahov medzi Východom a Západom. V tejto súvislosti skonštatoval, že delenie sveta na dva bloky má svoje korene na Jalte.

Európska únia zažíva náročné obdobie

Ako ďalej uvádza tlačové oddelenie rezortu zahraničia, západný model bol vybudovaný na troch pilieroch – slobode a ľudských právach, prosperite a bezpečnosti, pričom minimálne posledné dva dnes prechádzajú skúškou, čo vyplýva aj z toho, že „tradičná opora Západu“, Spojené štáty americké sa dnes riadia doktrínou „Amerika na prvom mieste“.

EÚ zažíva náročné obdobie, dôkazom čoho je najmä brexit. Na svetovej scéne sa presadzujú nové ekonomické veľmoci, medzi ktoré patria Čína či India. V krajinách západného spoločenstva dnes žije zhruba miliarda obyvateľov, pričom na celej planéte je nás vyše sedem miliárd. V roku 2050 by na Zemi malo žiť až takmer desať miliárd ľudí, z toho takmer polovica v Afrike a v Ázii.

„Preto je otázne, dokedy sa ešte budeme v diskusiách pohybovať v starých geopolitických schizmách. Z pozície predsedu 72. Valného zhromaždenia OSN som vnímal, že svet dnes sužujú predovšetkým klimatické zmeny, chudoba, hlad, či priepastný nárast nerovností. Klimatické zmeny sa netýkajú Východu, či Západu. Majú dopad na nás všetkých. Svet sa dnes preto delí skôr na tých, ktorí chcú navzájom spolupracovať a na tých, čo nie,“ uviedol Lajčák.

Zúčastnia sa desiatky významných lídrov

Zasadnutie Úzkeho jadra Mníchovskej bezpečnostnej konferencie už tradične priťahuje širokú pozornosť politikov, štátnikov a expertov.

Na jednotlivých paneloch sa zúčastní viac ako 70 významných lídrov, okrem iných prezidenti Bieloruska a Arménska Alexander Lukašenko a Armen Sarkissian, viacerí predsedovia vlád, ministri zahraničných vecí, eurokomisár pre susedskú politiku a rozšírenie Johannes Hahn, generálny tajomník OBSE Thomas Greminger, prvý námestník generálneho tajomníka NATO pre spravodajstvo a bezpečnosť Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven, výkonný riaditeľ Organizácie Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok Lassina Zerbo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexander LukašenkoJohannes HahnMiroslav Lajčák
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR