Európska únia zomiera, tešia sa po referende euroskeptici

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gréci protestovali v Aténach, zapálili vlajku Únie
Desaťtisíce Grékov sa zišli v pondelok večer v Aténach, aby podporili vládu premiéra Alexisa Tsiprasa v jej odmietavom stanovisku k návrhu medzinárodných veriteľov na riešenie dlhovej krízy v krajine. O osude návrhu rozhodnú voliči v nedeľňajšom referende. Foto: SITA/AP

Londýn 6. júla (WEBNOVINY) – Ak grécke „nie“ v nedeľňajšom referende šokovalo lídrov eurozóny, potešilo oponentov Európskej únie, podľa ktorých ukázalo, že celý európsky projekt vrátane eura zomiera, napísala v noci na pondelok agentúra Reuters.

Euroskeptici vyzdvihli grécku demokraciu

Grécki voliči väčšinou hlasov odmietli požiadavky úsporných opatrení, ktorými veritelia podmieňujú ďalšiu finančnú pomoc krajine, čím uštedrili jeden z najväčších úderov európskym snahám o trvalú menovú úniu od zavedenia eura v roku 1999.

„Projekt EÚ teraz zomiera,“ vyhlásil líder Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage. „Je skvelé vidieť odvahu Grékov navzdory politického a ekonomickému šikanovaniu Bruselu,“ dodal Farage, ktorý dúfa, že Briti budú nasledovať grécke „nie“ v plánovanom referende o tom, či má Británia zostať v EÚ.

Euroskeptici od Francúzska po Fínsko a na južných i severných pobrežiach Európy vyzdvihli grécku demokraciu za dištancovanie sa od toho, čo niektorí označujú za „oligarchiu“ kontrolujúcu Európsku úniu, najväčší ekonomický blok sveta.

Euro a EÚ majú byť výtvor nadutej elity

Pre oponentov európskej integrácie ponúka grécka kríza cenné ponaučenia: od slabosti politicky presadzovanej 19-člennej eurozóny po to, ako elity nepočúvajú vlastných občanov alebo finančné trhy.

Strany kritické k EÚ z ľavej i pravej časti politického spektra prekvapili politický establishment Európy, keď vlani získali celkovo viac než štvrtinu kresiel v Európskom parlamente. Euro a EÚ vykresľujú ako výtvor nadutej elity, ktorá zaviedla 500 miliónov Európanov do hospodárskej stagnácie a neochránila pracovníkov pred globalizáciou, imigráciou a úpadkom.

„NIE. NIE. NIE. Nie Sovietskemu zväzu nezamestnanosti a imigrácie. Áno Novej Európe, založenej na práci a rešpekte voči Ľuďom,“ napísal líder talianskej strany Liga Severu Matteo Salvini na Twitteri.

Grexit môže uviesť do pochýb verejnú mienku

Hoci osud Grécka dominuje v titulkoch v Berlíne, Paríži i Londýne, dlhodobým dôsledkom tzv. Grexitu, odchodu Grécka z eurozóny, by mohlo byť prehlbovanie pochybností vo verejnej mienke po celej únii.

„Grécke ‚nie‘ musí viesť k rýchlemu odchodu Grécka z eurozóny, čím skôr, tým lepšie,“ uviedol holandský populistický politik Geert Wilders. „Dnešok je začiatkom demontáže eurozóny,“ vyhlásil.

Francúzska ultrapravicová politička Marine Le Penová označila výsledok referenda v Grécku za víťazstvo v boji proti „oligarchii Európskej únie“. „Európske krajiny by mali využiť túto udalosť na to, aby sa zišli za rokovacím stolom, zhodnotili neúspech eura a úsporných opatrení a zorganizovali zrušenie systému jednej meny, čo je potrebné na návrat k skutočnému rastu, zamestnanosti a znižovaniu dlhu,“ uviedla líderka strany Národný front.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Geert WildersMarine Le PenováMatteo SalviniNigel Farage