Európskej únii dôveruje takmer polovica Slovákov, prisťahovalectvo je hlavnou hrozbou

Európska komisia
Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com

BRATISLAVA 19. decembra (WebNoviny.sk) – Podľa výsledkov jesenného Eurobarometra dosahuje dôvera k Európskej únii (EÚ) 41 percent. Dôvera k EÚ je najvyššia v Litve (64 percent), Bulharsku (57 percent) a Luxembursku (56 percent). Od jari 2017 dôvera v EÚ vzrástla v desiatich krajinách, najvýraznejšie v Belgicku (53 percent), na Slovensku (48 percent) a v Českej republike (35 percent). Agentúru SITA o tom informovala Natália Podkonická zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku .

Pokiaľ ide o budúcnosť EÚ, väčšina Európanov je optimistická. Takýto stav zaznamenali takmer vo všetkých členských štátoch s výnimkou dvoch: Grécka a Spojeného kráľovstva. Optimizmus, pokiaľ ide o budúcnosť EÚ, je najvyšší v Írsku (80 percent). Na spodnom konci rebríčka sú Francúzsko (49 percent) a Taliansko (50 percent). Štyridsaťštyri percent Európanov súhlasí s tým, že ich „hlas má v EÚ váhu“. Európania vnímajú „voľný pohyb osôb, tovaru a služieb v rámci EÚ“ a „mier medzi členskými štátmi EÚ“ ako dva najpozitívnejšie výsledky EÚ.

Prisťahovalectvo je hlavnou výzvou, ktorej EÚ v súčasnosti čelí. Na druhom mieste je terorizmus a so značným odstupom za ním nasleduje hospodárska situácia, stav verejných financií členských štátov a nezamestnanosť. Na vnútroštátnej úrovni sa ako hlavné problémy naďalej vnímajú nezamestnanosť a prisťahovalectvo.

Jesenný prieskum Eurobarometer uskutočnili prostredníctvom osobných pohovorov v období od 5. do 19. novembra. V rámci prieskumu bolo oslovených 33 193 respondentov z jednotlivých členských štátov EÚ a kandidátskych krajín.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom