Európsky parlament ratifikoval pobrexitovú dohodu o voľnom obchode medzi EÚ a Britániou

Veľká Británia, brexit
Foto: Ilustračné, SITA/AP
  • aktualizované 28. apríla, 11:26

Európsky parlament (EP) definitívne ratifikoval dohodu o obchode po brexite medzi Európskou úniou (EÚ) a Spojeným kráľovstvom. Poslanci dohodu odsúhlasili takmer päť rokov po tom, ako Veľká Británia rozhodla o odchode z EÚ. Zmluvu, ktorá sa uzavrela vlani na Štedrý deň, už ratifikoval britský parlament a podmienečne sa začala uplatňovať už pred schválením europoslancami.

EP odsúhlasil dohodu o voľnom obchode s Britániou 660 hlasmi, piati europoslanci hlasovali proti zmluve a 32 sa hlasovania zdržalo. Europoslanci dohodu odobrili v utorok, ale výsledok hlasovania zverejnili až v stredu ráno.

Viacerí vyjadrili ľútosť

V diskusii pred hlasovaním, mnohí členovia EP vyjadrili ľútosť nad odchodom Spojeného kráľovstva z bloku, ale trvali na tom, že ratifikácia textu dohody je najlepšou voľbou s cieľom vyhnúť sa ekonomickým ťažkostiam.

Za situácie, v ktorej pokračuje napätie medzi Londýnom a Bruselom v otázke obchodných pravidiel pre Severné Írsko, EP konštatoval, že dohoda poskytne dodatočné právne nástroje na „prevenciu a ochranu pred jednostranným odklonom od záväzkov, ktoré prijali obe strany“.

Obvinenie z porušenia medzinárodného práva

V skoršej časti tohto roka Európska únia obvinila Britániu z porušenia medzinárodného práva po tom, ako Londýn jednostranne predĺžil obdobie nevykonávania kontroly pohybu tovarov medzi Severným Írskom a zvyškom Spojeného kráľovstva.

Severné Írsko zostalo súčasťou jednotného trhu EÚ v obchode s tovarmi, aby sa predišlo colným kontrolám na hraniciach s Írskom, ktoré je členom únie. Otvorené írske hranice podporili mierový proces, ktorým sa skončili desaťročia trvajúce násilnosti v Severnom Írsku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom