Európsky parlament odmieta geneticky modifikovanú kukuricu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kukurica
Foto: archívne, SITA/AP

BRATISLAVA 18. januára (WEBNOVINY) – Geneticky modifikovaná kukurica Pioneer 1507 by nemala získať povolenie na pestovanie v EÚ, pretože jej hmyzu odolný peľ môže ohroziť necieľové druhy motýľov. Vyplýva to zo schváleného uznesenia Európskeho parlamentu (EP), o ktorom informovala tlačová atašé Informačnej kancelárie EP Soňa Miháliková Mellak.

Rada EÚ by preto mala zamietnuť návrh Európskej komisie na autorizáciu spomínanej plodiny. „Poslanci tiež vyzvali Európsku komisiu, aby počkala s navrhnutím alebo obnovením autorizácie geneticky modifikovaných odrôd, kým sa zásadne nezlepšia možnosti posudzovania rizík,“ konštatovala Mellak.

Uvedenie geneticky modifikovanej kukurice na trh EÚ poslanci odmietajú aj preto, že podľa nich návrh komisie prekračuje jej právomoci. Odvolávajú sa pri tom na smernicu o zámernom uvoľnení geneticky modifikovaných organizmov do životného prostredia.

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) vo svojom stanovisku z februára 2012 výslovne nesúhlasil so záverom žiadateľa, spoločnosti Pioneer. Podľa firmy kukurica línie 1507 predstavuje zanedbateľné riziko pre necieľové druhy motýľov. Úrad EFSA však konštatoval, že vysoko citlivé necieľové druhy nočných motýľov môže ohroziť kontakt s peľom tejto kukurice.

Posledné povolenie na pestovanie geneticky modifikovanej odrody v EÚ sa vydalo v roku 2010, a to na zemiaky Amflora. Toto povolenie však 13. decembra 2013 zrušil Všeobecný súd Európskej únie, ktorý je súčasťou Európskeho súdneho dvora. Jedinou ďalšou geneticky modifikovanou plodinou s povolením na pestovanie je kukurica firmy Monsanto MON 810, pričom na obnovenie jej povolenia sa čaká už niekoľko rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Európsky parlament