Európsky parlament stanovil trojdňové ultimátum pre dohodu o brexite

Out of time for brexit, hourglass over european and britain flag
Foto: ilustračné, gettyimages.com

Európsky parlament (EP) stanovil trojdňovú lehotu, počas ktorej sa musia a Veľká Británia dohodnúť na úprave budúcich vzťahov po brexite.

V prípade, že dohode nebude hotová do polnoci z nedele na pondelok, parlament ju už tento rok nedokáže schváliť. Dohodli sa na tom vo štvrtok šéfovia parlamentných frakcií.

O stave rokovaní ich predtým informoval hlavný európsky vyjednávač Michel Barnier.

Dohodu musí schváliť aj britský parlament

Ak dohoda príde neskôr ako v nedeľu, parlament do konca roka nedokáže zvolať plenárne zasadnutie, uviedli šéfovia frakcií.

Viac o téme: Brexit

Prípadnú brexitovú dohodu musí schváliť aj britský parlament, kde sa začína v piatok vianočná prestávka, ktorá potrvá do 5. januára.

Ak však bude dohoda pripravená, poslanci sú podľa britskej vlády pripravení do 48 hodín zasadnúť a schváliť ju.

Šance na dohodu vyzerajú realistickejšie

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v stredu uviedla, že rokovania výrazne pokročili a šance na dohodu vyzerajú realistickejšie. Priznala však, že stále zostávajú otvorené dve kľúčové otázky, ktorými sú spoločné pravidlá hospodárskej súťaže a práva na rybolov v britských vodách.

Veľká Británia z Európskej únie vystúpila 31. januára tohto roka, no do konca decembra je súčasťou spoločného trhu a colnej únie. Uzavretie dohody do 31. decembra by zabezpečilo, že vo vzájomnom obchode medzi Britániou a úniou nebudú clá a kvóty.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michel BarnierUrsula von der Leyenová
Firmy a inštitúcie Európska úniaEurópsky parlament