Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Juan Guaidó
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Dočasný prezident Venezuely Juan Guaidó. Foto: SITA - koláž WBN
31. 01. 2019 14:57 PolitikaBelgickoPolitika z lokality Belgicko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Európsky parlament uznal Juana Guaidóa za legitímneho dočasného prezidenta Venezuely

BRATISLAVA 31. januára (WebNoviny.sk) – Európsky parlament (EP) vo štvrtok uznal Juana Guaidóa za legitímneho dočasného prezidenta Venezuely.

Zároveň vyzval vysokú predstaviteľku Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federicu Mogherini a členské štáty Európskej únie (EÚ) o jednotné uznanie Guiadóa v tejto funkcii až do vyhlásenia nových slobodných, transparentných a dôveryhodných prezidentských volieb, ktoré by v krajine obnovili demokraciu.

EÚ a jej členské štáty by následne mali uznať aj nových zástupcov tejto juhoamerickej krajiny, ktorých vymenujú tamojšie legitímne orgány.

Odsúdenie násilia

Parlament vo štvrtok prijal nelegislatívne uznesenie, v ktorom opätovne vyjadril plnú podporu venezuelskému Národnému zhromaždeniu.

To je podľa poslancov jediným legitímnym demokratickým orgánom Venezuely a jeho právomoci, výsady i bezpečnosť venezuelských zákonodarcov je nutné obnoviť a rešpektovať. V uznesení EP zároveň odsudzuje tvrdé represie a násilie, ktoré viedlo k zraneniam a stratám na životoch.

Poslanci vyzvali de facto venezuelské orgány, aby zastavili porušovanie ľudských práv vo všetkých formách, vyvodili zodpovednosť voči osobám, ktoré za nimi stoja a zabezpečili riadne dodržiavanie všetkých základných ľudských práv a slobôd. Uznesenie plénum schválilo v pomere 439 hlasov za a 104 proti. Hlasovania sa zdržalo 88 poslancov.

Dohoda o slobodných voľbách

Parlament tiež vyjadril plnú podporu výzve generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov na nezávislé a úplné vyšetrenie prípadov násilných úmrtí vo Venezuele.

Poslanci tiež odsúdili zadržiavanie novinárov píšucich o udalostiach v krajine, medzi ktorými sú i občania EÚ, a vyzvali na ich okamžité prepustenie.

Poslanci vyzvali šéfku diplomacie EÚ, aby s krajinami v regióne a ďalšími kľúčovými aktérmi vytvorila kontaktnú skupinu, ktorá by mohla sprostredkovať dohodu o usporiadaní slobodných, transparentných a dôveryhodných prezidentských volieb na základe dohodnutého kalendára.

Súčasťou dohody by malo byť aj zaručenie rovnakých podmienok pre všetkých aktérov a zaistenie transparentnosti a účasti medzinárodných pozorovateľov.

Dočasný prezident Guaidó

Juan Guaidó, predseda opozíciou kontrolovaného venezuelského Národného zhromaždenia, sa 23. januára vyhlásil za dočasného prezidenta krajiny. V tejto funkcii ho uznalo viacero krajín vrátane Argentíny, Brazílie, Čile, Kanady, Kolumbie či Spojených štátov.

V sobotu vyjadrila plnú podporu Národnému zhromaždeniu aj Mogherini, ktorá vyzvala na urýchlené usporiadanie slobodných, transparentných a dôveryhodných prezidentských volieb, ktoré by boli v súlade s medzinárodnými demokratickými štandardmi a venezuelským ústavným poriadkom.

Zároveň varovala, že keď Venezuela v najbližších dňoch neohlási zámer usporiadať nové voľby s nevyhnutnými garanciami, EÚ pristúpi k ďalším opatreniam, a to aj v prípade uznania vedúcich venezuelských predstaviteľov.

Informácie agentúre SITA poskytla tlačová atašé Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Soňa Mellak.

Odporúčané články

Maduro by zrejme dostal amnestiu, vyhlásil dočasný venezuelský prezident Guaidó v prvom prejave Na dianie vo Venezuele reaguje nielen generálny tajomník OSN, o situácii rokuje aj španielsky premiér

Neprehliadnite

Foto: Slovensko zasiahol intenzívny dážď, hasiči pomáhali aj s odstraňovaním spadnutých stromov Volebná kampaň pred voľbami do Európskeho parlamentu sa skončila, začalo sa moratórium Ako ovplyvnia americké opatrenia proti firme Huawei ponuku slovenských operátorov? Každý okres by mohol mať v parlamente svojho poslanca, ale musel by sa zmeniť volebný systém Michal sa manželke vyhrážal bitkou aj vyhodením z okna, zabarikádovala sa s deťmi v izbe Starostovia a primátori zvolili nového predsedu ZMOS, na poste nahradí Michala Sýkoru Hladina Dunaja na Slovensku už nestúpa, ale vo viacerých okresoch stále hrozia povodne Pôjdu študenti voliť? O Európskom parlamente sa dozvedajú aj z diskusných fór (podcast)

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.