Európu nemôže spájať iba euro, zdôraznil taliansky premiér

Enrico Letta
Foto: SITA/AP

RÍM 30. apríla (WEBNOVINY) – Nový taliansky premiér Enrico Letta v utorňajšom prejave pred hornou komorou parlamentu skonštatoval, že spoločná európska mena nemôže byť jediným spojivom európskych krajín.

Letta, ktorého kabinetu po dolnej komore vyslovil v utorok dôveru aj Senát, vyjadril potrebu vývoja EÚ smerom k politickej únii, inak podľa neho príde úpadok. Stredoľavicový líder pritom ešte v pondelok vyzval na uvoľnenie úsporných opatrení a potrebu zvýšenia hospodárskeho rastu.

Letta zároveň poslancom prisľúbil, že po roku a pol sa bude pred nimi zodpovedať a v prípade neúspechu je pripravený na „vyvodenie dôsledkov“.

„Náš kontinent nemôže byť spojený iba eurom. Z európskeho projektu spred 20 rokov sa iba jednu vec podarilo urobiť, a tou je menovú únia. Ak máme iba euro, zvyšok mechanizmov nereaguje na obyvateľov. Musíme dohnať stratený čas. Príliš veľa krajín sa totiž pozerá iba na horizont ďalších volieb,“ povedal senátorom Letta, ktorého prvá zahraničná návšteva povedie v utorok do Nemecka, kde sa stretne s kancelárkou Angelou Merkelovou.

Obaja lídri by sa mali rozprávať najmä o riešení hospodárskej krízy v eurozóne. Následne sa presunie do Bruselu na stretnutie so stálym predsedom Európskej rady Hermanom Von Rompuyom.

Letta je formálne premiérom od nedele, keď ho do tejto funkcie vymenoval prezident Giorgio Napolitano. Kabinet pozostáva z odborníkov a nominantov naprieč politickým spektrom.

Úlohou nového kabinetu bude naštartovať stagnujúcu ekonomiku a zastaviť nárast nezamestnanosti vysoko zadlženej juhoeurópskej krajiny, ktorej obyvateľov tvrdo zasiahli úsporné opatrenia končiacej vlády premiéra Maria Montiho.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Enrico LettaGiorgio Napolitano