Európu zasiahli mohutné dažde. Obete hlásia z Nemecka aj Belgicka a množstvo ľudí je nezvestných (video+foto)

Germany
Dažde a prudké záplavy si v Nemecku zatiaľ vyžiadali životy 19 obetí. Zničené a od sveta odrezané zostali viaceré obce. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 15. júla, 18:52

Záplavy v Nemecku a Belgicku si vyžiadali viac ako 30 mŕtvych a desiatky ďalších ľudí sú stále nezvestných. Úrady z okresu Euskirchen na západe krajiny vo štvrtok informovali, že v súvislosti so záplavami registrujú osem obetí. Záchranné operácie v regióne komplikuje prerušenie telefonického a internetového spojenia v niektorých oblastiach.

V okrese Ahrweiler, južne od Euskirchenu, zahynulo 18 ľudí. Približne 70 ďalších je nezvestných po tom, ako sa v obci Schuld v noci zrútilo niekoľko domov. Desiatky ďalších ľudí sú uväznených na strechách svojich domov, kde čakajú na záchranu. Nemecká armáda vyslala na pomoc do zasiahnutých oblastí približne 200 vojakov.

Celkový rozsah škôd však zatiaľ nie je známy, keďže mnohé dediny odrezali záplavové vody a zosuvy pôdy, ktoré zablokovali cesty. Videá na sociálnych sieťach však ukazujú autá plávajúce po uliciach a čiastočne zrútené domy.

Varovali pred pretrhnutím hrádze

Pri samostatných incidentoch zahynuli podľa polície aj ďalší štyria ľudia, keď voda zaplavila ich pivnice v Kolíne, Kamene a Wuppertali, kde tiež úrady varovali pred hroziacim pretrhnutím hrádze.

V okrese Rhein-Sieg nariadili v obave z možného pretrhnutia hrádze evakuáciu niekoľkých dedín pod nádržou Steinbachtal. Počas záchranných operácií v Severnom Porýní-Vestfálsku zahynuli aj dvaja hasiči.

Podľa nemeckého meteorologického ústavu by sa mal dážď vo štvrtok zmierniť, no stále hrozia lokálne búrky. V nasledujúcich hodinách očakávajú aj ďalšie stúpanie hladín riek Mosela a Rýn.

Železničná doprava dostala stopku

Neúprosné dažde v noci zhoršili záplavy aj na východe Belgicka, kde hlásia najmenej jedného utopeného a jedného nezvestného. Zaplavené sú významné diaľnice a na juhu a východe krajiny zastavili všetku železničnú dopravu.

Rieka Vesdre, ktorá sa vyliala z brehov, zaplavila ulice mesta Pepinster a jej ničivá sila zrútila niektoré budovy. Nie je pritom jasné, či všetci obyvatelia stihli uniknúť. Viaceré belgické médiá informujú o štyroch obetiach vo Verviers, no podľa agentúry AP to zatiaľ nedokázali overiť z nezávislých zdrojov.

V holandskom meste Valkenburg, blízko nemeckých a belgických hraníc, museli v noci v súvislosti so záplavami evakuovať opatrovateľský domov a hospic. Holandská vláda poslala na pomoc do južnej provincie Limbursko asi 70 vojakov.

Nezvyčajne intenzívne dažde zaplavili tento týždeň aj časti severovýchodného Francúzska, pováľali stromy a spôsobili uzavretie desiatok ciest. Prerušili aj vlakovú dopravu do Luxemburska a hasiči museli evakuovať desiatky ľudí z domovov blízko luxemburskej a nemeckej hranice a tiež z departementu Marna, informoval lokálny vysielateľ France Bleu.

Leyenová prisľúbila pomoc

Podľa francúzskych meteorológov spadlo v niektorých oblastiach v priebehu jedného či dvoch dní toľko zrážok, ako zvyčajne spadne za dva mesiace. Lejaky by mali pokračovať aj vo štvrtok, takže vydali povodňovú výstrahu pre desať regiónov.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová prisľúbila zasiahnutým obyvateľom pomoc. „Myslím na rodiny obetí ničivých povodní v Belgicku, Nemecku, Luxembursku a Holandsku a tých, ktorí prišli o svoje domovy,“ napísala na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter a dodala, že „EÚ je pripravená pomôcť“.

Európska komisia neskôr na svojej webstránke informovala, že na pomoc Belgicku aktivovali na jeho žiadosť Mechanizmus EÚ v oblasti civilnej ochrany. Z Francúzska na základe toho vyslali záchranný tím a vrtuľník. Pomoc ponúkli aj Taliansko a Rakúsko. Komisia je koordinátorom a financuje do 75 percent nákladov na transport pomoci.

Merkelová vyjadrila zármutok

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok vyjadrila šok a zármutok v súvislosti so smrtiacimi povodňami v Európe.

Merkelová, ktorá je práve na oficiálnej návšteve vo Washingtone, označila udalosti za katastrofu a dodala, že trúchli pre tých, ktorí prišli o život. „Stále nevieme presný počet, no bude to mnoho,“ dodala.

Kancelárka zároveň vyjadrila úprimnú sústrasť všetkým, ktorí prišli o svojich milovaných a ubezpečila príbuzných, že „sa robí všetko pre to, aby našli tých, ktorí sú nezvestní“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováArmin LaschetUrsula von der Leyen