Euroval pomohol krajinám získať prístup na finančné trhy, hodnotí ministerstvo financií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, euro
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 19. júla (WebNoviny.sk) – Euroval sa dá považovať za úspešný projekt. Konštatuje to rezort financií pri príležitosti siedmeho výročia jeho založenia s tým, že všetky krajiny, s výnimkou Grécka, ktorým bola poskytnutá pomoc, postupne získali prístup na finančné trhy a vystúpili zo stabilizačných programov.

Aj po ukončení programu však naďalej podliehajú monitorovaniu zo strany Európskej komisie a Európskej centrálnej banky, ktoré bude trvať, kým krajiny nesplatia aspoň 75 % poskytnutej pomoci. V súčasnosti dlžníci splácajú úroky z pôžičiek, Španielsko predčasne splatilo aj 7,6 mld. eur z istiny dlhu.

Grécko bolo vo veľmi zlej kondícii

Téma eurovalu je však podľa ministerstva financií aktuálna aj v súčasnosti, najmä kvôli nedávnemu schvaľovaniu tretej tranže úveru pre Grécko. Atény dosiahli čiastočný návrat na finančné trhy koncom roka 2014 dvoma emisiami päťročných dlhopisov, no kvôli politickým problémom v roku 2015 dôveru trhov opäť stratili.

Špecifickosť problému Grécka spočíva podľa ministerstva financií aj v tom, že do programu vstupovalo v oveľa horšej kondícii , ako ostatné krajiny. „Napriek enormnému reformnému úsiliu sa Grécku zatiaľ nepodarilo ukončiť stabilizačný program. Avšak aj Grécko postupne dostáva verejné financie pod kontrolu a v najbližších týždňoch sa očakáva jeho vystúpenie z procedúry nadmerného deficitu,“ píše rezort financií.

Z eurovalu odišlo vyše 77 miliónov eur

Prvý európsky stabilizačný mechanizmus bol pritom založený v júni 2010. Jeho pôvodná verzia bola dočasný euroval so skratkou EFSF, ktorý fungoval tri roky. Počas nich poskytol finančnú pomoc trom členským krajinám eurozóny, a to Grécku, Írsku a Portugalsku v celkovej sume viac ako 174 mld. eur.

Z trvalého eurovalu, ktorý vznikol ako náhrada dočasného riešenia, sa poskytla pomoc Španielsku, Cypru a Grécku v sume 77,3 mld. eur. Programové krajiny dosiahli najvýraznejšie zlepšenie fiškálnej pozície spomedzi hodnotených krajín Európskej únie v období rokov 2009 až 2016.

„Aby dostali svoje rozpočty pod kontrolu, museli pristúpiť k rozsiahlym úsporným opatreniam. Zvyšovali dane, znižovali sociálne dávky, vo verejnom sektore sa prepúšťalo a znižovali sa platy. To všetko v období vysokej nezamestnanosti,“ uvádza rezort financií.

Podporeným krajinám sa ozdravuje ekonomika

Od roku 2014 však možno podľa ministerstva vo všetkých krajinách, ktoré dostali pomoc, pozorovať postupné spomaľovanie reformného úsilia.

„V prípade Írska a Španielska sa to dá odôvodniť aj tým, že stav ich ekonomiky sa zlepšil. Makroekonomické výsledky programových krajín však mohli byť ešte lepšie, ak by zavádzanie reforiem pokračovalo v svižnom tempe aj po vystúpení z programu,“ konštatuje sa v správe ministerstva, podľa ktorého je však v súčasnosti eurozóna v lepšej finančnej kondícii než pred vznikom eurovalu.

Írsko, Španielsko a Cyprus pokračujú v stabilnom ozdravovaní. Nezamestnanosť v týchto krajinách klesá. Cypru, Írsku a Portugalsku sa v roku 2016 podarilo udržať rozpočtový deficit pod úrovňou 2% HDP. „Finančná pomoc z eurovalu, podmienená účasťou v stabilizačnom programe, sa tak javí ako účinný prostriedok na presadzovanie nevyhnutných reforiem,“ dodáva rezort financií.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať