Eurovoľby 2019 (online – reakcie na výsledky): KDH sa nepáči „brexitový mandát“, Briti sa prichýlili k extrému

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
eurovoľby 2019
Foto: SITA/Martin Medňanský, SITA/AP, www.gettyimages.com - koláž WBN.
  • aktualizované 27. mája 19:00

BRATISLAVA 27. mája (WebNoviny.sk) – V eurovoľbách je už dohlasované vo všetkých štátoch Európskej únie. Na Slovensku voľby do Európskeho parlamentu vyhrala koalícia Progresívne Slovensko a Spolu so ziskom 20,11 percenta hlasov.

Kresiel europoslancov sa konkrétne ujmú za PS/Spolu Michal Šimečka, Michal Wiezik, Martin Hojsík a Vladimír Bilčík. Smer-SD budú v Európskom parlamente zastupovať Monika Beňová, Miroslav Číž a Robert Hajšel.

Kotlebovu ĽS NS budú reprezentovať Milan Uhrík a Miroslav Radačovský. Za KDH do „Bruselu“ nastúpi Ivan Štefanec a po brexite aj Miriam Lexmann. Za SaS budú v europarlamente sedieť Lucia Ďuriš Nicholsonová a Eugen Jurzyca. Hnutie OĽaNO bude zastupovať Peter Pollák.

„Voľby boli pokojné,“ skonštatoval predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány s tým, že najvážnejší incident zaznamenali v Košiciach, kde sa vedľa volebnej miestnosti vyrojili včely. Komisia v súvislosti s voľbami prijala podľa jej predsedu 30 uznesení k rôznym podnetom.

Online (minúte po minúte)

  • reakcie na výsledky volieb do Európskeho parlamentu

Textový online prenos (minúte po minúte) sme ukončili. Ďakujeme vám za pozornosť.

18:06 Na politickej scéne na Slovensku je dôležité sa spájať a spolupracovať. Uviedol to dnes na stretnutí so šéfom Košického samosprávneho kraja Rastislavom Trnkom prezident Andrej Kiska. Prezident týmito slovami reagoval na ponuku koalície strán Progresívne Slovensko a Spolu – občianska demokracia o spolupráci pri parlamentných voľbách.

17:30 Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti je pripravené na rokovania o možnej predvolebnej spoluprácia hovorí tiež o potrebe vytvorenia širokej spolupráce. Agentúru SITA o tom informoval komunikačný odbor hnutia s tým, že zo spolupráce nie sú vynechané ani menšie politické strany či subjekty. Podľa lídra Igora Matoviča je nutné vytvoriť novodobú SDK.

16:18 Spomedzi 95 tisíc eur, ktoré tipujúci v stávkovej spoločnosti Tipsport vsadili na stávky spojené s voľbami do Európskeho parlamentu, bolo 43 tisíc eur na víťazstvo Smeru-SD. Ako ďalej agentúru SITA informoval vedúci bookmakerov Tipsportu Pavol Boško, na eurovoľby podalo viac ako 1 000 stávkarov spolu 3 100 tiketov.

15:51 ZO ZAHRANIČIA: Porážka britských konzervatívcov vo voľbách do Európskeho parlamentu poukazuje na potrebu schválenia brexitovej dohody v parlamente a vyvedenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Uviedla to v pondelok britská premiérka Theresa Mayová.

15:36 Viliam Jasaň do parlamentu nepatrí. Tvrdí to iniciatíva Za slušné Slovensko na svojom Facebooku. „Vyzývame pána Viliama Jasaňa, aby sa vzdal náhradníckeho miesta a nenastúpil do Národnej rady Slovenskej republiky ako poslanec,“ reagujú predstavitelia iniciatívy na informáciu, že novozvoleného europoslanca Miroslava Číža (Smer-SD) by mal v pléne NR SR nahradiť práve Jasaň.

15:05  Strana maďarskej komunity (SMK) si váži, že vo voľbách do europarlamentu dostala o 12 000 hlasov viac ako pred piatimi rokmi. Na dosiahnutie výsledku im však chýbalo 396 hlasov. „Tento výsledok je čoraz ťažšie v našej roztrieštenej komunite dosiahnuť. Napriek tomu, že sme nezískali mandát v Európskom parlamente, vieme, že naší najbližší spojenci v takejto situácii urobia všetko pre to, aby špecifické záujmy našej komunity nezostali nezastúpené,“ podotkol predseda József Menyhárt.

13:24 Novozvoleného europoslanca Miroslava Číža (Smer-SD) by mal v pléne Národnej rady SR nahradiť Viliam Jasaň. Vyplýva to z výsledkov parlamentných volieb 2016 zverejnených na stránke štatistického úradu. O Jasaňovi sa v médiách spomínalo, že mal kontakty na talianskeho podnikateľa Antonina Vadalu. Po vražde novinára Jána Kuciaka skončil Jasaň ako tajomník Bezpečnostnej rady SR.

13:02 Dosluhujúci europoslanec József Nagy je presvedčený, že politici by mali sledovať záujmy a hodnoty svojich voličov a pokiaľ voliči Mosta-Híd spoluprácu so Smerom a SNS hodnotia ako negatívnu, strana by sa mala podľa toho aj zariadiť. V budúcich parlamentných voľbách by Most-Híd mal podľa Nagya hľadať iných koaličných partnerov.

Tvrdí však, že vystúpenie z koalície by bol pár mesiacov pred parlamentnými voľbami len taký falošný krok. Rovnako nevidí ani potrebu personálnej výmeny vo vedení strany. „Pokiaľ situácia ostane na úrovni ako je teraz, je v záujme demokratickej časti politického spektra, aby sa voľby konali v riadnom termíne,“ povedal.

12:30 Lídri Progresívneho Slovenska a Spolu sa zhodli, že v eurovoľbách sa potvrdilo, že Slováci chcú zmenu.

11:55 Výsledok volieb vnímajú v Kotlebovej ĽSNS ako veľký úspech, lebo len v dvoch okresoch Slovenska nepresiahli hranicu päť percent.

11:41 ZO ZAHRANIČIA: Dočasný španielsky premiér Pedro Sánchez pricestuje v pondelok do Paríža, kde bude diskutovať o výsledkoch volieb s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Stretnutie v Elyzejskom paláci je prvým signálom možnej aliancie v čase, keď európski politici bojujú o kontrolu nad europarlamentom a najvyššími postami v únii.

Sánchezovi socialisti získali 20 z 54 španielskych mandátov a stali sa tak najsilnejšou skupinou medzi európskymi sociálnymi demokratmi (S&D), ktorí získali v europarlamente druhý najväčší počet kresiel hneď po konzervatívcoch (EPP). Macronovo centristické hnutie Republika v pohybe, ktoré by malo v europarlamente obsadiť 23 kresiel, je zas rozhodujúcou silou medzi protrhovo orientovanými liberálmi a demokratmi (ALDE), ktorí skončili celkovo na tretej priečke.

Obaja politici sa mali stretnúť počas utorkového summitu všetkých európskych lídrov v Bruseli, avšak naplánovali si už skoršie súkromné stretnutie, ktoré umožní Sánchezovi a Macronovi prediskutovať obsadenie najvyšších európskych postov, ako aj strategickej agendy únie na najbližších päť rokov, uvádza stanovisko španielskej strany.

Sánchez zvíťazil v aprílových parlamentných voľbách v Španielsku, avšak jeho socialisti potrebujú podporu iných strán na to, aby sa udržali pri moci.

11:33 Najviac ľudí v eurovoľbách volilo v Belgicku, a to až 88,5 percenta. Priemer pre celú Európsku úniu bol 50,8 percenta.

11:12 ZO ZAHRANIČIA: Do brexitu budú mať v Európskom parlamente zhodný počet kresiel strany francúzskej líderky krajnej pravice Marine Le Penovej a centristického prezidenta Emmanuela Macrona. Podľa celkových oficiálnych výsledkov boli výsledky Le Penovej Národného zhromaždenia a Macronovej Republiky v pohybe veľmi blízke a obe tak získajú 23 kresiel.

11:02 ZO ZAHRANIČIA: V nedeľu v eurovoľbách odovzdávali svoje hlasy aj rumunskí voliči. Mnohí Rumuni žijúci v zahraničí museli vo viacerých európskych mestách čakať v radách hodiny, aby mohli voliť. Na predĺženie času otvorenia volebných miestností úrady dostali mnoho výziev, ale zamietli ich. A to aj napriek tomu, že prezident Klaus Iohannis tiež žiadal o predĺženie. Podľa exit pollov z eurovolieb v Rumunsku, kde oficiálne výsledky volieb vyhlásia podľa všetkého v pondelok, o prvenstvo bojujú vládna Sociálnodemokratická strana a opozičná Národná liberálna strana s 25,7 percentami hlasov.

10:53 „Ľavica je v kríze v celej Európe, pretože sa odtrhla od pracujúcich ľudí a prestala ponúkať alternatívu kapitalizmu. Riešia sa práva sliepok, migrantov, gejov či transsexuálov, a keď si niekto zaťuká na čelo, že či im nešibe, označia ho za fašistu. A potom pracujúci ľudia nevidia iné východisko, ako voliť krajnú pravicu,“ povedal poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) k výsledkom eurovolieb a teší sa z úspechuiba dvoch zvolených europoslancov.

10:42 ZO ZAHRANIČIA: V Španielsku vyšla z volieb ako víťaz Španielska socialistická robotnícka strana premiéra Pedra Sáncheza. Po zrátaní väčšiny hlasov majú socialisti 20 z 54 španielskych kresiel v europarlamente. Podľa premiéra sa bude jeho strana usilovať o Európu zameranú na sociálne zabezpečenie a proti úsporným opatreniam.

10:33 Bývalá premiérka Iveta Radičová tiež na margo eurovolieb uviedla, že ide o víťazstvo slušnej politiky.

10:22 ZO ZAHRANIČIA: Britskí voliči sa v eurovoľbách zase prichýlili k extrémom, ku ktorým ich viedlo odloženie brexitu aj nespokojnosť s dominantnou Konzervatívnou i Labouristickou stranou.

Podľa projekcií výsledkov EP je na prvom mieste euroskeptická strana Brexit Nigela Faragea s 31 percentami hlasov, ktoré jej vynesú 29 britských kresiel v europarlamente. Na druhom mieste však skončili silno proeurópski Liberálni demokrati.

Vládni konzervatívci sú na piatom mieste. Podľa Faragea je výsledok jeho strany Brexit „masívnou správou“ pre dominantných konzervatívcov aj labouristov v jeho krajine. Politik pohrozil, že ak Británia do 31. októbra neopustí Európsku úniu (EÚ), „výsledky, ktoré ste videli pre stranu Brexit dnes, sa zopakujú v parlamentných voľbách“.

10:11 ZO ZAHRANIČIA: Taliansky minister vnútra a líder krajne pravicovej strany Liga Matteo Salvini v rozhovore pre televíziu RAI skonštatoval, že by populistické a nacionalistické strany mohli získať v 751-člennom EP najmenej 150 kresiel.

Liga, ktorá podľa predbežných výsledkov v Taliansku vyhrala, Národné zhromaždenie Marine Le Penovej vo Francúzsku a strana Brexit Nigela Faragea vo Veľkej Británii, by podľa neho mohli mať 90 kresiel a s počtom z ďalších strán zo Skupiny Európa národov a slobody by ich mohlo byť až 150.

Nerátal pritom iné podobne orientované strany, ako je napríklad maďarská vládna strana Fidesz premiéra Viktora Orbána, ktoré patria do inej konzervatívnej parlamentnej skupiny. Eurovoľby podľa Salviniho vyslali silný signál tradičným stranám, že „Európania si žiadajú inú Európu“.

9:55 V eurovoľbách zvíťazili proeurópske politické strany a prehrali tie koaličné. Pre agentúru SITA to uviedol na margo výsledkov volieb do Európskeho parlamentu sociológ Michal Vašečka.

9:28 ZO ZAHRANIČIA: Lídri dvoch najväčších skupín v Európskom parlamente (EP) vylúčili spoluprácu s krajne pravicovými nacionalistami, ktorí v tohtoročných eurovoľbách posilnili, a vyzvali na spoluprácu medzi proeurópskymi stranami.

Šéf stredopravej Európskej ľudovej strany (EPP) Manfred Weber sa v nedeľu vyjadril, že „všetci, ktorí chcú mať silnú Európsku úniu, musia odteraz spojiť sily“. Zároveň zdôraznil, že jeho skupina nebude spolupracovať so „žiadnou stranou, ktorá neverí v budúcnosť“ únie.

Frans Timmermans, ktorý je lídrom skupiny Socialisti a demokrati (S&D) a Weberovým hlavným rivalom na post predsedu Európskej komisie, zase uviedol, že chce spolupracovať s progresívnymi stranami na úsilí „vybudovať program, ktorý sa zameriava na túžby, sny a tiež niekedy obavy našich európskych spoluobčanov“.

Dlhodobo dominantné skupiny EPP a S&D podľa projekcií výsledkov prišli o väčšinu v parlamente na úkor protiimigračnej krajnej pravice a tiež Zelených. Predbežné výsledky, ktoré vychádzajú z údajov 28 krajín, prisudzujú EPP 179 kresiel, S&D 150, Aliancia liberálov a demokratov za Európu (ALDE) má 107, Zelení 70, Európski konzervatívci a reformisti 58, Skupina Európa národov a slobody 58, Skupina Európa slobody a priamej demokracie 56 a Konfederatívna skupina Európskej zjednotenej ľavice – Severskej zelenej ľavice 38.

9:14 Strany, ktoré doteraz reprezentovali maďarskú menšinu, podľa predsedu strany Magyar Fórum- Maďarské fórum Zsolta Simona už druhýkrát zlyhali. „Tak ako v prezidentských, tak ani v eurovoľbách nedokázali prekročiť päťpercentnú hranicu zvoliteľnosti. Je jasné, že ich politika zlyháva. Nedokážu už osloviť voličov. Voliči im dali jasný signál, že stačilo, chcú inú politiku a iných politikov,“ konštatuje Simon v stanovisku k výsledkom volieb do EP, ktoré agentúre SITA poskytla strana.

Potrebu zjednotiť Maďarov a maďarsky cítiacich voličov v záujme zabezpečenia silného a jednotného parlamentného zastúpenia je podľa Simona cítiť čoraz viac. „Doterajšie politické strany neboli a nie sú schopné ponúknuť takúto alternatívu. Maďarské fórum chce ponúknuť priestor pre Maďarov a maďarsky cítiacich občanov ako aj pre všetkých, ktorým na jednotnom zastúpení Maďarov záleží,“ konštatoval Simon. Riešenie strana vidí v generačnej výmene, v príchode nových odborníkov do politiky.

9:07 Strana maďarskej komunity ďakuje za dôveru všetkým voličom, ktorí hlasovali za kandidačnú listinu č. 21 a za jednotlivých kandidátov SMK.

„Tentokrát sa nám nepodarilo dosiahnuť výsledok spred piatich rokov. Vieme, že tento výsledok je v našej roztrieštenej komunite čoraz ťažšie dosiahnuť. Táto situácia je čoraz vážnejšia. Na Republikovom predsedníctve SMK budeme analyzovať všetky okolnosti kampane a volieb a budeme sa zaoberať otázkou, či aktuálne výsledky ovplyvnili – a do akej miery – naše vlastné chyby či nedostatky. Aj keď sme nezískali vlastný mandát v Európskom parlamente, vieme, že naši najbližší spojenci v takejto situácii urobia všetko pre to, aby špecifické záujmy našej komunity nezostali nezastúpené v procese veľkých zmien, ktorý sa na úrovni Európskej únie začne už v nastávajúcich mesiacoch a bude trvať dlhé roky,“ uvádza sa v stanovisku SMK, ktoré agentúre SITA poskytla tlačová tajomníčka SMK Helena Fialová.

Zároveň SMK gratuluje všetkým zvoleným poslancom Európskeho parlamentu zo Slovenska, ako aj poslancom maďarskej národnosti z Karpatskej kotliny.

8:39 Do europarlamentu Slovensko pošle dvoch súčasných poslancov a 12 nováčikov.

7:59 Najviac preferenčných hlasov spomedzi zvolených kandidátov vo voľbách získala súčasná europoslankyňa Monika Beňová (89 472) zo Smeru-SD a najmenej jej kolega Robert Hajšel (13 773).

7:52 Naša takmer 23-percentná účasť v eurovoľbách je rekordná, no stále malá aj vzhľadom na to, že sa Slováci označujú za proeurópskych. Vo volebnom štúdiu RTVS to uviedol analytik Radovan Geist z portálu euractiv.sk s tým, že do svedomia by si mali vstúpiť politické strany. „Koalícia Progresívne Slovensko – Spolu bola jedna z mála strán, ktorá robila kampaň v teréne. Vedeli dostať k urnám viac svojich voličov,“ dodal analytik.

7:44 Podľa podpredsedníčky NR SR Lucie Ďuriš Nicholsonovej si strana Sloboda a Solidarita trúfala na tri mandáty v Európskom parlamente. „Je mi ľúto, že sme obhájili dva. Mali by sme si teraz sadnúť a nastaviť zrkadlo, lebo nám tým chcú voliči jednoznačne niečo povedať,“ uviedla Nicholsonová. Eurovoľby pre ňu priniesli dve sklamania – ĽSNS na treťom mieste a Smer-SD na druhom mieste. „Sklamaní budú aj voliči ĽSNS, lebo zistia, že ich dvaja poslanci ostanú úplne izolovaní. Časom pochopia, že to boli zbytočne vyhodené hlasy,“ vysvetlila.

7:33 Našu najsilnejšiu parlamentnú stranu Smer-SD budú v europarlamente zastupovať Miroslav Číž, Robert Hajšel a Monika Beňová. „V Smere by sme mali byť lepší tím. O niektorých veciach by sme sa mali rozprávať otvorenejšie. Treba sa vrátiť medzi ľudí, lebo ľudia si to vážia,“ povedala europoslankyňa. Podľa nej Slovensko prišlo o dva mandáty, keďže do Európskeho parlamentu „idú zástupcovia fašistickej strany“.

7:17 Peter Pollák (OĽaNO) tvrdí, že málo politických strán robilo kampaň v teréne. Väčšina využívala podľa neho sociálne siete. Ako Róm chce v europarlamente otvárať rómske témy.

7:08 Dvaja zvolení europoslanci za stranu KDH Ivan Štefanec a Miriam Lexmann hodnotia eurovoľby pozitívne. „Pre KDH to sú už tretie voľby, ktoré dopadli veľmi dobre. Predtým to boli komunálne a župné voľby a verím, že budúci rok uspejeme aj v parlamentných voľbách,“ uviedol vo volebnom štúdiu RTVS Štefanec.

7:00 Vítame vás pri online textovom prenose (minúta po minúte), v ktorom vám prinesieme reakcie na výsledky volieb do Európskeho parlamentu, ktoré sa v krajinách Európskej únie konali od 23. do 26. mája. Na Slovensku sme hlasovali v sobotu 25. mája.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia