Aktualizované: Eurovoľby na Slovensku podľa odhadov vyhrala koalícia Progresívne Slovensko - Spolu

Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019 na Slovensku
Volebná urna vo volebnej miestnosti v Dome kultúry Javorina v Starej Turej počas volieb do Európskeho parlamentu 2019. Stará Turá, 25. máj 2019. Foto: SITA/Martin Medňanský.
  • aktualizované 26. mája 10:40

BRATISLAVA 26. máj (WebNoviny.sk) – Koalícia Progresívne Slovensko – Spolu podľa predbežných a neoficiálnych výsledkov eurovolieb získala 20,07 percenta hlasov voličov. Strana Smer-SD získala 15,69 percenta, Ľudová strana Naše Slovensko 12,04 percenta.

Informácie zverejnila TV Markíza na facebookovej stránke relácie Na telo s Michalom Kovačičom.

SNS pod piatimi percentami

S 9,67 percenta hlasov voličov obsadilo Kresťanskodemokratické hnutie štvrté miesto v rebríčku. Strana Sloboda a Solidarita podľa neoficiálnych výsledkov získala 9,6 percenta. Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti má podporu 5,24 percenta.

Slovenská národná strana by mala mať 4,08 percenta hlasov. Podľa informácii relácie Na telo by toto mali byť výsledky po sčítaní všetkých hlasov.

Výsledky odhadoval aj Matovič

Ešte predtým si na sociálnej sieti zatipoval líder opozičného hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič. Jeho finálny tip vychádzal z paralelného sčítavania volebných hlasov.

Víťaznou stranou by podľa neho mohla byť koalícia Progresívne Slovensko a Spolu – občianska demokracia so ziskom 18,4 % hlasov. Druhé miesto podľa lídra hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti by mohol obsadiť Smer – sociálna demokracia so ziskom 15,8 % hlasov, na treťom Ľudová strana Naše Slovensko s 12,4 % hlasov.

Štvrté miesto by patrilo Kresťanskodemokratickému hnutiu s 9,6 % hlasov, za nimi by sa nachádzali Sloboda a solidarita s 9,3 %, hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a 5,5 % hlasov. Poslednou stranou, ktorá by podľa Matoviča získala miesto v europarlamente by bola Strana maďarskej komunity s 5,4 % hlasov.

Sme rodina a Most na chvoste

Na hranici štyroch percent hlasov sa podľa Matoviča zrejme nachádza Slovenská národná strana a menej ako štyri percentá by pravdepodobne získali Kresťanská únia, Sme rodina a Most-Híd.

Najviac mandátov podľa Matovičovho tipu by získala koalícia PS-SPOLU a Smer-SD, každá by do Bruselu poslala po troch poslancov.

Kotlebovci a KDH by mohli získať dva mandáty a OĽaNO a SMK po jednom mandáte. Pri liberáloch z SaS Matovič predpokladá, že by mohli získať až dva mandáty v prípade úspešného brexitu.

Voľby do Európskeho parlamentu sa skončili a Oficiálne výsledky budú známe v nedeľu po 23:00. Priebežné výsledky zverejňované nie sú, keďže vo viacerých štátoch Európskej únie ešte prebiehajú voľby.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti