Eurozóna by sa mala rozdeliť, vyzýva bankár Hampl

Peniaze, eurozóna
Foto: deminvest.wordpress.com

BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) – Skupina európskych ekonómov, medzi nimi aj viceguvernér českej centrálnej banky (ČNB) Mojmír Hampl, navrhujú rozdelenie eurozóny. Informuje o tom v pondelok portál Deutsche Wirtschaftnachrichten (DW).

Jediným riešením súčasnej krízy je rozdeliť blok spoločnej meny na konkurencieschopné severné štáty a zadlžený juh, tvrdia ekonómovia. Južné štáty, ktoré bojujú s recesiou, nemôžu podporiť svoje ekonomiky devalváciou meny, krajiny na severe zase musia financovať nekonečné záchranné programy pre juh.

Na juhu tak hrozia vážne sociálne nepokoje, kým na severe s každým ďalším záchranným programom klesá dôvera v európsku integráciu, uvádza sa vo vyhlásení s názvom „manifest európskej solidarity“.

Mojmír Hampl
Foto: cnb.cz

Najlepší spôsob, ako zachrániť Európsku úniu, je kontrolované rozdelenie eurozóny prostredníctvom odchodu najkonkurencieschopnejších krajín, tvrdia autori výzvy. Euro by si v prechodnom období ponechali slabšie štáty na juhu dovtedy, kým sa vrátia k svojim národným menám.

Toto riešenie bude podľa signatárov vyjadrením európskej solidarity. Slabšie euro totiž zvýši konkurencieschopnosť južných krajín a pomôže im obnoviť hospodársky rast. Zároveň sa zníži riziko kolapsu bankových systémov, ktoré by hrozilo v prípade, ak by slabší členovia museli opustiť eurozónu pred odchodom najkonkurencieschopnejších krajín, uvádza sa v manifeste.

Výzvu na kontrolovaný rozpad eurozóny podpísalo 18 ekonómov z Talianska, Poľska, Španielska, Dánska, Portugalska, Holandska a Českej republiky. Server DW upozorňuje, že viacerí z nich v minulosti pôsobili v štruktúrach EÚ. Medzi signatármi sú okrem viceguvernéra ČNB napríklad bývalý holandský komisár pre vnútorný trh Frits Bolkestein alebo bývalý prezident združenia nemeckého priemyslu Hans-Olaf Henkel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mojmír Hampl