Eurozóna žiada od Grécka písomný záväzok, potom dá peniaze

Jean Claude Juncker,  Evangelos Venizelos
Foto: SITA/AP
BRUSEL 8. novembra (WEBNOVINY) – Eurozóna uvoľní zablokovanú časť finančnej pomoci pre Grécko iba v tom prípade, ak sa Atény písomne zaviažu k dodržaniu podmienok pre prijatie medzinárodnej pomoci. Potvrdil to luxemburský premiér Jean-Claude Juncker po pondelňajšom rokovaní ministrov financií 17 krajín používajúcich spoločnú európsku menu.

Podľa jeho slov eurozóna očakáva od gréckych úradov list podpísaný dvoma najsilnejšími stranami. Na jeho slová nadviazal eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn, podľa ktorého sa Grécku darí získavať dôveru, ktorú stratilo, no cesta k definitívnemu dosiahnutiu tohto cieľa vedie cez písomný záväzok o prijatí potrebných reforiem.

„Verím, že v poradí šiesta tranža v hodnote osem miliárd eur môže byť uvoľnená ešte v novembri a to pod podmienkou, že budeme disponovať jasným a nepochybným záväzkom od novej vlády,“ povedal Rehn po skončení rokovaní v Bruseli. Eurokomisár sa tak vyjadril na margo pomoci, ktorú minulý týždeň zablokovali v reakcii na grécke plány vypísať referendum o dohode lídrov EÚ.

Grécko však finančnú injekciu urgentne potrebuje v priebehu najbližších týždňov, inak mu reálne hrozí bankrot.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jean-Claude JunckerOlli Rehn