Euru nepomohlo grécke 'áno' reformám, oproti doláru kleslo

Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

SINGAPUR 16. júla (WEBNOVINY) – Európskej spoločnej mene nesvitlo na lepšie časy, hocigrécky parlament schválil úsporné opatrenia požadované výmenou za ďalší program núdzovej pomoci.

Silnejúce očakávania, že USA zvýšia úrokové sadzby, totiž posunuli dolár vyššie. Euro po gréckom hlasovaní na chvíľu posilnilo, ale absencia väčšej reakcie pravdepodobne naznačovala nedostatok presvedčenia, že dohoda o núdzovej pomoci niečo vyrieši.

„Teraz, keď Grécko je „trochu“ vyriešené, sa argumenty vrátili späť k rozdielom menových politík eurozóny a USA,“ povedal Tobias Davis zo spoločnosti Western Union. Euro tak v porovnaní s predošlým obchodovacím dňom vo štvrtok kleslo o 0,5 percent na 1,0888 USD/EUR, čiže najnižšie za šesť týždňov. Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien stúpol na šesťtýždňové maximum, a to na 97,554 bodu.

Stredoeurópske meny vo štvrtok voči euru posilnili v reakcii na to, že grécky parlament schválil plán prísnych úsporných opatrení, aby udržal svoju ekonomiku v eurozóne. Poľský zlotý do 10:29 SELČ stúpol o 0,46 percenta na 4,112 PLN/EUR, maďarský forint vzrástol o 0,33 percenta na 308,820 HUF/EUR a česká koruna posilnila o 0,03 percenta na 27,057 CZK/EUR.

Obrazom: Gréci nechcú reformy, z pokojného protestu bol boj

Výsledok hlasovania v gréckom parlamente otvára Aténam cestu k rokovaniam o treťom záchrannom programe od európskych partnerov. Obavy o budúcnosť Grécka ako člena eurozóny ustúpili po tom, čo sa veritelia s Aténami dohodli na podmienkach pre obnovenie rozhovorov o novej finančnej pomoci.

Dolár profitoval z vyjadrení šéfky Fed-u Janet Yellenovej, ktoré ubezpečili investorov, že so zvýšením úrokových sadzieb možno počítať ešte v tomto roku, prípadne už v septembri. Voči menovému košu dolár posilňoval o 0,1 percento na 97,270 bodu. Oproti jenu dolár stagnoval na hodnote 123,82 JPY/USD.

Európske akcie otvorili štvrtkové obchodovanie rastom. Reagovali tým na schválenie úsporného programu v gréckom parlamente. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 do 9:49 SELČ posilňoval o 1 percento na 1602,72 bodu. V úvode obchodovania index zaznamenal viac ako šesťtýždňové maximum 1603,32 bodu.

Malo by Grécko ostať v eurozóne?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom