Eustream navyšuje prepravu zemného plynu cez Slovensko, zdôvodňuje to situáciou v Európe

Vonkajšie potrubia kompresorovej stanice Eustream
Vonkajšie potrubia kompresorovej stanice Eustream. Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 27. septembra (WebNoviny.sk) – Slovenskému prepravcovi zemného plynu, spoločnosti Eustream, sa z roka na rok darí prepravovať cez naše územie viac plynu.

Kým pred štyrmi rokmi prepravil pološtátny podnik niečo vyše 46 miliárd metrov kubických plynu, pred troma rokmi to už bolo necelých 56 miliárd, pred dvoma rokmi takmer 61 miliárd a v minulom roku už vyše 64 miliárd kubíkov plynu.

Eustream pripisuje zvyšovanie prepravy plynu situácii v Európe. „Vďaka rastu spotreby zemného plynu v Európe a poklesu domácej produkcie v západnej Európe význam prepravnej siete prechádzajúcej cez územie Slovenskej republiky rastie,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca Eustreamu Pavol Kubík. Firma zatiaľ nechcela konkretizovať, aké objemy prepravy plynu očakáva v budúcich rokoch.

Konštatovali nulové výpadky

Ministerstvo hospodárstva SR vo svojej pravidelnej ročnej správe konštatovalo, že v prevádzke prepravnej siete neboli počas minulého roka zaznamenané žiadne výpadky, ktoré by mali vplyv na dodávku zemného plynu pre odberateľov na Slovensku alebo užívateľov siete, ktorí zemný plyn cez územie Slovenska prepravujú do ďalších krajín.

„Spoločnosť vykonáva inšpekcie, preventívne opravy a údržbu plynárenských zariadení podľa stanovených kritérií. Údržba bola vykonávaná na základe výsledkov diagnostických prác na úrovni kompresorových staníc, ako aj na líniovej časti siete v kvalite zodpovedajúcej európskym štandardom. Taktiež sa realizovalo odstraňovanie nedostatkov zistených vonkajšou a vnútornou inšpekciou plynovodov opravami alebo rekonštrukciami,“ dodal rezort hospodárstva.

K začiatku tohto roka predstavovala plynárenská prepravná sieť takmer 2 270 kilometrov plynovodov a štyri kompresorové stanice. Kapacita prepravnej siete je na úrovni vyše 90 miliárd metrov kubických plynu ročne.

Kapacitu siete môžu zvýšiť

„V prípade zvýšeného záujmu o prepravu je možné s relatívne nižšími nákladmi oproti novým projektom zvýšiť súčasnú kapacitu prepravnej siete,“ konštatovalo ministerstvo.

Eustream je prevádzkovateľom prepravnej siete zemného plynu v Slovenskej republike. Jeho hlavným poslaním je preprava zemného plynu na Slovensko a cez jeho územie na európske trhy.

Stopercentným vlastníkom Eustreamu je firma SPP Infrastructure, v ktorej má Slovenský plynárenský priemysel ovládaný štátom 51-percentný podiel a 49-percentný podiel Slovak Gas Holding B.V., ktorý vlastní česká energetická skupina Energetický a průmyslový holding.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Eustream