EVF investuje do Ballroom International

Enterprise Investors logo
Enterprise Investors logo Foto: SITA

BRATISLAVA 5. decembra (WBN/PR) – Enterprise Venture Fund I (EVF), fond rozvojového kapitálu spravovaný spoločnosťou Enterprise Investors (EI), investoval 6,25 mil. eur do spoločnosti Ballroom International, ktorá je najväčší nezávislý sprostredkovateľ internetovej reklamy v regióne CEE a SEE. Fond získa prostredníctvom tejto investície 35%- tný podiel v spoločnosti. Zvýšenie kapitálu umožní spoločnosti pokračovať v jej regionálnom a produktovom raste.

Spoločnosť Ballroom pôsobí v oblasti internetovej reklamy, ktorá je najdynamickejšie rastúcim segmentom celého mediálneho priemyslu, a tiež jediným segmentom, ktorý rástol napriek nedávnej ekonomickej recesii. Spoločnosť má silnú pozíciu na všetkých kľúčových trhoch v regióne. Kombinácia CEE/SEE trhov, kde v súčasnosti Ballroom pôsobí, predpovedajú dynamický medziročný rast, priemerne 16% počas nasledujúcich niekoľkých rokov (predpoklady rastu v Rumunsku a Turecku prekračujú dokonca 30% ročne). Minulý rok v týchto krajinách prekročili celkové výdavky vynaložené na internetovú reklamu jednu miliardu eur. Žije v nich spolu viac ako 150 milión ľudí, z ktorých len 50% používa internet (pričom v západnej Európe je to viac ako 70%), priemerné výdavky na jedného obyvateľa sú len 6 eur ročne (pričom v západnej Európe je to 47 eur a v Nemecku až 60 eur na obyvateľa).

Ballroom International pôsobí od roku 2009. Hlavným cieľom holdingovej spoločnosti so sídlom v Mníchove je vybudovať si jedinečnú pozíciu v oblasti CEE/SEE a v rámci tohto regiónu zastrešovať dôležité trhy a sprostredkovateľov internetovej reklamy. Vybudovanie takéhoto jedinečného hráča na trhu bude predstavovať prvú voľbu pre veľké medzinárodné spoločnosti, ktoré budú chcieť vstúpiť do tohto regiónu s potenciálom ďalšieho rastu, pre partnerov hľadajúcich jednorazové nákupy pre medzinárodných inzerentov a tiež internetových vydavateľov, ktorí si chcú vybudovať vlastnú trhovú pozíciu. V súčasnosti Ballroom pôsobí prostredníctvom svojich dcérskych spoločností v Českej republike, Rumunsku, Poľsku, Maďarsku a Turecku a je tak najväčším nezávislým sprostredkovateľom internetovej reklamy v regióne CEE a SEE. Skupina v posledných dvoch rokoch dynamicky rastie a podľa prognóz dosiahne v roku 2011 konsolidované tržby vo výške viac ako 25 miliónov eur.

„Sme naklonení stratégii spoločnosti Ballroom zastrešovať pomerne malé, lokálne trhy internetovej reklamy v regióne CEE a SEE pod jednou značkou. Manažérsky tím má v odbore veľmi dobré odborné zázemie a je motivovaný k úspechu stať sa najsilnejším hráčom v regióne. Fond EVF ich chce podporiť v dosiahnutí tohto cieľa a pevne verím, že spoločne môžeme dosiahnuť aj omnoho viac,“ povedal Rafał Bator, partner spoločnosti Enterprise Investors, ktorý riadi EVF tím.

„Získanie skúseného a dôveryhodného investora, akým je fond rozvojového kapitálu spoločnosti Enterprise Investors, predstavuje pre Ballroom dobrý strategický krok. Nový kapitál z fondu EVF nám umožní v regióne rýchlejšie expandovať, ako aj ponúkať klientom lepšie produkty. S novým investorom sme sa navzájom dohodli, že v budúcnosti uvedieme Ballroom na hlavný trh na Varšavskej burze cenných papierov a na dosiahnutí tohto cieľa budeme tvrdo pracovať,“ uviedol Alexander Sigl, generálny riaditeľ spoločnosti Ballroom.

Spoločnosť Enterprise Investors je jedna z najväčších investorov v oblasti private equity a rozvojového kapitálu v strednej a východnej Európe. Od svojho vzniku v roku 1990 spravuje fondy v celkovej hodnote 1,7 miliardy eur. Dodnes tieto fondy investovali 1,4 miliardy eur do 123 spoločností v rôznych sektoroch a vystúpili z 94 spoločností s celkovým výnosom 1,7 miliardy eur.

Enterprise Venture Fund I je najnovší fond v skupine Enterprise Investors. Vznikol v roku 2008 s kapitálom 100 miliónov eur, pričom sa jedná o najväčší fond svojho druhu v regióne strednej a východnej Európy. Fond investuje do projektov v objeme 1-5 miliónov eur, v ojedinelých prípadoch aj viac, ako je to napríklad aj v prípade spoločnosti Ballroom. Fond investuje do malých a stredných podnikov v rôznych sektoroch. K dnešnému dňu fond EVF investoval v celkovej výške 34 miliónov eur do spoločností pôsobiacich v Poľsku a celom regióne strednej a východnej Európy. V prípade spoločnosti Ballroom ide o desiatu investíciu EVF.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom