Ex-organizátori protestov Gorila sa dištancujú od sučasných

Gorila
Protest Gorila 4 v uliciach Bratislavy, ktorý zorganizovali nespokojní občania. Bratislava, 24. február 2012. Foto: SITA/Marián Peiger
Obcania2012.sk
Foto: obcania2012.sk

BANSKÁ BYSTRICA 27. februára (WEBNOVINY) – Časť organizátorov protestov Gorila, ktorá minulý týždeň založila iniciatívu Občania 2012, sa definitívne dištancuje od súčasných organizátorov Protestov Gorila a ich názorov, ktoré členovia iniciatívy považujú za zmätočné a radikálne.

Informoval o tom dnes hovorca iniciatívy Občania 2012 Filip Roháček s tým, že nesúhlasia najmä s výzvami na zrušenie predčasných parlamentných volieb, vyhlásených na 10. marca.

„Utopistické a nerealistické myšlienky v súčasnej situácii nemajú priestor. Sme si vedomí, že predčasné voľby budú, nech je ich právne podloženie akékoľvek. Vyzývanie k ich zrušeniu je podľa nás obratím verejnosti o slobodu výberu. Chceme spieť k demokratickému štátu a nie chaosu,“ uviedol Roháček.

Z ulice k petíciami

Iniciatíva Občania 2012 sa rozhodla presadzovať požiadavky na zlepšenie demokracie na Slovensku už nie protestmi na námestiach, ale formou zbierania podpisov pod občiansku výzvu.

Politikov kandidujúcich vo voľbách v nej vyzývajú, aby si osvojili požiadavky občanov, spísané po Protestoch Gorila a po zvolení prijali zákonné opatrenia, ktoré povedú k ich splneniu.

Ďalej žiadajú zmeniť volebný systém zrušením volebnej kaucie, zvýšením počtu volebných obvodov, oslabením straníckeho výberu kandidátov a posilnením výberu voliča. Žiadajú aj posilniť referendum znížením počtu podpisov nevyhnutných na jeho vyhlásenie, znížením požadovanej účasti na platnosť a zaviesť jeho vyššiu právnu záväznosť.

Napokon žiadajú obmedziť trestnoprávnu imunitu poslancov Národnej rady SR len na výroky v parlamente. Celé znenie výzvy zverejnili na internetovej stránke obcania2012.sk

Obrazom: Štvrtý protest proti Gorile

Diskusie na školách i divadlách

Iniciatíva chce organizovať občianske diskusné fóra a verejné diskusie, pričom prvé už počas tohto a nasledujúceho týždňa na stredných školách v Banskej Bystrici, v kultúrnych centrách a divadlách v Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach, Bátovciach, Spišskej Novej Vsi a v Bratislave.

„V stredu je naplánovaná verejná diskusia na akademickej pôde Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici na tému Dokážeme po Gorile obmedziť korupciu? za účasti riaditeľa Transparency International Slovensko Gabriela Šípoša a protikorupčného aktivistu Jozefa Bakšu,“ dodal Roháček.

Zostávajúci organizátori Protestov Gorila vyzývajú ústavných činiteľov aby predčasné voľby vyhlásené na 10. marca zrušili, pretože podľa nich boli vyhlásené protiústavne. Poslancov, prezidenta a špeciálne verejného ochrancu práv tiež žiadajú, aby podali návrh na Ústavný súd SR na posúdenie ústavnosti procesu vyhlásenia parlamentných volieb a Ústavný súd SR vyzývajú, aby stanovisko v tejto veci vydal ešte pred 10. marcom. Ďalšie protesty plánujú usporiadať 2. a 9. marca vo viacerých slovenských mestách.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom