Exčlenka kontrarozviedky čelí obvineniam USA, Iránu mala prezradiť názov tajnej misie Pentagonu

Monica Elfriede Witt
Bývalá špecialistka kontrarozviedky amerických vzdušných síl Monica Elfriede Witt. Foto: archívne, SITA/AP

WASHINGTON 14. februára (WebNoviny.sk) – Bývalú špecialistku kontrarozviedky amerických vzdušných síl, ktorá prebehla do Iránu, obvinili v USA z toho, že predstaviteľom vlády v Teheráne vyzradila utajené informácie vrátane krycieho mena tajnej misie programu Pentagonu.

Informácie o životoch tajných agentov

Ministerstvo spravodlivosti tiež Monicu Elfriede Witt obvinilo z toho, že zradila svojich bývalých kolegov v komunite amerických tajných služieb, pretože Iránu poskytla detaily o ich osobných a profesionálnych životoch.

Tieto informácie použili štyria hackeri napojení na iránsku vládu a na internete sa zamerali na pracovníkov tajných služieb, uviedli prokurátori s tým, že aj oni čelia rovnakým obvineniam.

Protizápadná propaganda

Tridsaťdeväťročná rodáčka z Texasu zbehla do Iránu v roku 2013 po tom, čo ju tam pozvali na dve konferencie, ktoré podľa ministerstva spravodlivosti propagovali protizápadnú propagandu a odsúdili americké morálne štandardy.

Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) ju už pritom najmenej rok sledoval, keďže už v roku 2012 sa zúčastnila na protizápadne orientovanej konferencii a predstavila sa aj v protiamerických videách.

Agenti ju varovali, že je potenciálnym cieľom iránskych tajných služieb, ona však povedala, že Teheránu neposkytne citlivé informácie o jej práci, ak sa tam znova vráti. V tom čase ju nezatkli a v súčasnosti sa žena pohybuje na slobode.

Rovnako na slobode sú aj spomínaní štyria hackeri, ktorí konali v zastúpení Revolučných gárd, uviedli prokurátori.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie FBI Federal Bureau of Investigation