Exhumujú pozostatky obetí havárie poľského špeciálu

Smolensk
Smolensk Foto: SITA/AP

Varšava 22. júna (WebNoviny.sk) – Telesné pozostatky bývalého poľského prezidenta Lecha Kaczyňského, jeho manželky a ďalších obetí havárie vládneho špeciálu, ktorý sa zrútil v roku 2010 pri ruskom meste Smolensk, exhumujú. Vyšetrovateľom to má pomôcť určiť príčinu pádu lietadla, pri ktorom zahynulo všetkých 96 osôb na palube.

Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na hovorcu poľskej prokuratúry Macieja Kujawského. Hovorca spresnil, že vyšetrovatelia havárie rokujú s domácimi, ako aj zahraničnými expertmi, ktorí chcú vykonať exhumácie v bližšie nešpecifikovanom čase.

Obrazom: Poľsko po havárii špeciálu v Smolensku

Kujawski ďalej uviedol, že pitevné dokumenty, ktoré Poľsko dostalo od Ruska, nie sú kompletné, v niektorých prípadoch aj chybné, pričom nie sú nápomocné pri objasňovaní tejto tragédie. Poľská vláda vo februári obnovila vyšetrovanie jej okolností. Rozhodnutie o exhumácii padlo v utorok počas stretnutia vládnych predstaviteľov s rodinami a pozostalými obetí havárie.

V Poľsku momentálne vládne konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS) pod vedením Jaroslawa Kaczyňského, ktorý je odhodlaný potrestať všetkých zodpovedných za smrť svojho brata-dvojčaťa.

Podľa záverov oficiálneho vyšetrovania išlo o nehodu spôsobenú chybami posádky, ktorá sa snažila pristáť v hustej hmle. V troskách havarovaného stroja zahynuli okrem prezidentského páru poprední predstavitelia štátu a významná časť poľskej generality. Všetci smerovali na spomienkovú slávnosť na mieste niekdajšej masakry poľských dôstojníkov a inteligencie v Katyni.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslaw Kaczynski