Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Img_7427.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: EXIMBANKA SR

EXIMBANKA SR spoločne s Európskou investičnou bankou (EIB) predstavili nové formy podpory pre exportérov

BRATISLAVA 1. februára 2019 (WBN/PR) – Workshop pod názvom: Podpora malého a stredného podnikania na Slovensku prostredníctvom EIB a pripravované produktové novinky EXIMBANKY SR na rok 2019 sa konal 31. januára v bratislavskom hoteli Devín a zaznamenal silnú a aktívnu účasť zo strany exportérov z celého Slovenska. Účastníci sa dozvedeli viac o formách čerpania úverov EXIMBANKY SR z úverovej linky EIB prostredníctvom konkrétnych produktov a o pripravovaných novinkách EXIMBANKY SR, ktoré exportérom pomôžu lepšie sa presadiť na zahraničných trhoch.

„Tento workshop vychádza zo spolupráce s EIB, s ktorou sme podpísali úverovú  zmluvu v objeme 50 mil. €. Táto spolupráca sa zreálnila v podobe úverových produktov z úverovej linky EIB s výhodnými podmienkami pre exportérov. Vieme tak lepšie podporiť exportné aktivity slovenských vývozcov z radov MSP a stredne veľkých podnikov zlepšením ich prístupu k zvýhodneným podmienkam financovania“, uviedla Monika Kohútová, generálna riaditeľka EXIMBANKY SR.

EIB je najväčšou svetovou medzinárodnou finančnou inštitúciou a ako organizácia sa nezameriava na zisk. Tým vie poskytnúť výhodné podmienky financovania aj prostredníctvom EXIMBANKY SR. Každoročne podporí približne 450 projektov vo viac ako 160 krajinách.

Prostredníctvom úverovej linky EIB je možné využiť hneď niekoľko produktov EXIMBANKY SR. Jedným z nich je napríklad Priamy úver na podporu vývozu so splatnosťou do dvoch rokov, ktorý je možné využiť na financovanie prevádzkových potrieb – materiálových a ostatných nákladov súvisiacich s realizáciou zahraničného kontraktu. Exportér môže prostredníctvom úverovej linky z EIB taktiež využiť Priamy úver na nákup a modernizáciu technológie a súvisiacej infraštruktúry  či Priamy úver na financovanie investície v zahraničí.

V tomto roku pripravila EXIMBANKA SR niekoľko noviniek, kde sa snaží zjednodušiť prístup exportérov k  produktom. Pri financovaní odloženej splatnosti, ktorú predstavuje jeden z najvyužívanejších produktov – Priamy úver na pohľadávky z vývozu, EXIMBANKA SR znížila administratívnu záťaž. Taktiež úvery a bankové záruky do 250 tisíc EUR majú zrýchlený schvaľovací proces a požaduje menej podkladov k žiadosti. EXIMBANKA SR pripravuje aj elektronizáciu vybraných služieb, kedy bude zabezpečená komunikácia s klientom prostredníctvom elektronického občianskeho preukazu bez nutnosti fyzickej prítomnosti.

Img_0766.jpg
Foto: EXIMBANKA SR

EXIMBANKA SR je aktuálne v procese získania štatútu oprávnenej inštitúcie Európskej komisie, ktorý bude oprávňovať EXIMBANKU SR priamo čerpať zdroje EU určené na rozvojové financovanie. Táto spolupráca umožní slovenským exportérom po prvýkrát získať prístup k prostriedkom EU určeným na financovanie projektov v rozvojových krajinách. Tieto prostriedky budú môcť v kombinácii s poistnými, bankovými a záručnými produktmi z portfólia EXIMBANKY SR využiť na realizáciu podnikateľských aktivít s rozvojovým aspektom v oprávnených  krajinách za účelom zabezpečenia trvalo udržateľného rozvoja týchto krajín. EXIMBANKA SR tak bude vedieť ešte lepšie podporiť exportérov pri ich vstupe do rozvojových krajín s projektmi, ktoré by sa za komerčných podmienok inak nerealizovali. Rozvojové projekty môžu smerovať do oprávnených krajín v susedstve EÚ (región Severnej Afriky, Blízkeho Východu, Zakaukazské štáty resp. Ukrajina, Bielorusko alebo Moldavsko) a v sub-saharskej Afrike. Ambíciou EÚ je len do roku 2020 využiť takmer 4,1 mld. EUR prostriedkov určených zmiešané financovanie v rámci rozvojovej spolupráce na mobilizáciu dodatočných 44 mld. EUR zdrojov v podobe investícii súkromného sektora.

 „Segment MSP tvorí na Slovensku až 99,9 % podiel z celkového počtu podnikateľských subjektov a poskytuje pracovné príležitosti takmer trom štvrtinám aktívnej pracovnej sily v podnikovej ekonomike. Je našou úlohou tieto subjekty podporovať a pomôcť im pri vstupe na zahraničné teritóriá. Som veľmi rada, že môžeme takéto workshopy organizovať a ukázať tak exportérom, že sa nemusia báť ani vstupu na rizikové teritóriá ak majú po boku dobrého obchodného partnera“, zdôraznila generálna riaditeľka EXIMBANKY SR.

Odporúčané články

Slovenské elektrárne si požičali milióny eur na zlepšenie bezpečnosti v Mochovciach a Bohuniciach Slovensko potrebuje na dopravné projekty milióny eur, vláda si plánuje požičiať z európskej banky

Neprehliadnite

Ak Pellegrini považuje predčasné voľby za jediné riešenie, SNS ho podporí Balené vody si kúpilo až 96 percent domácností na Slovensku. Koľko eur sme minuli na ich nákup? Kuzminová si pri víťazstve v stíhačke splnila ďalší sen, prvýkrát v kariére trafila všetky terče Nemecká polícia zadržala desať ľudí, plánovali teroristický útok Čaputová a Šefčovič sa v otázke finančnej pomoci od USA zhodli, rozdeľuje ich voľba ústavných sudcov Video: Peter Sagan opäť bojoval o triumf na najdlhšej klasike Miláno – San Remo (aktualizované) Byt v trebišovskom paneláku zachvátil požiar, o život prišlo 15-mesačné dieťa Mayová možno nedá dohodu o brexite na schválenie do parlamentu, problémom je nedostatočná podpora

Témy

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.