Existenčná neistota sa odrazila na výkonoch vodákov

Vodný slalom
Peter a Pavol Hochschornerovci. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

KRAKOV 10. júna (WEBNOVINY) – Slovenskí vodní slalomári zažili na víkendovom európskom šampionáte v poľskom Krakove nepríjemné sklamanie.

Borci, od ktorých si fanúšikovia už zvykli na medaily, neuspeli, šestnásťčlenná výprava priviezla domov dva cenné kovy – najmenej v histórii ME.

V Krakove to bolo z nášho pohľadu veľmi zlé,“ priznal po návrate na Slovensko vedúci slovenského reprezentačného tímu Róbert Orokocký a pokračoval: „Už vývoj situácie pred začiatkom šampionátu hral proti nám. Aj tam povodňová voda zaplavila areál. Po príchode do dejiska sme už nemohli trénovať. Viem však, že všetci to mali rovnaké a nechcem sa teda na to vyhovárať.“

Vodný slalom je jednoznačne najúspešnejší slovenský olympijský šport, jediné odvetvie, v ktorom bolo donedávna Slovensko svetovým lídrom. Aj na ňom sa však začína prejavovať ekonomická kríza a nedostatok financií.

Od začiatku roka vládne medzi nami neistota, stále sme v nejakom provizóriu, zháňame, vybavujeme. Chceme dobehnúť štandard zabezpečenia, aký sme mávali v minulosti. Nedá sa žiť z tradícií. Asi nás pomaly dobieha to, že už nemáme také podmienky, aké sme mali v rokoch, keď sme kraľovali svetu,“ naznačil šéf slovenského reprezentačného družstva možné dôvody krakovského zlyhania.

V minulosti sme mávali iný rozpočet, na začiatku roka sme vedeli, s akým balíkom budeme môcť počítať. Teraz žijeme a trénujeme vo veľkej neistote.

Elena Kaliská
Foto: SITA/Diana Černáková

Na hlbšiu analýzu je zatiaľ priskoro. Sezóna je však rozbehnutá a kompetentní nemôžu čakať na ďalšie sklamania. „Budeme naše vystúpenie na majstrovstvách Európy prehodnocovať. Už na utorok pripravujeme zasadnutie trénerskej rady, kde si prejdeme všetky aspekty, ktoré mohli spôsobiť náš neúspech,“ prezradil Róbert Orokocký.

On sám je osobným trénerom trojnásobnej majsterky sveta, majiteľky rovnakého počtu titulov európskej šampiónky a celkovej víťazky seriálu pretekov Svetového pohára v rokoch 2009, 2010 a 2011 Jany Dukátovej. Ani ona v areáli Kolna na predmestí poľského kráľovského mesta neuspela, 21. miesto výrazne zaostalo za očakávaním. „Samozrejme, že som sklamaná. Ambície som mala oveľa vyššie. Trúfala som si bojovať o medailu. Je to pre mňa nepríjemný šok. Niekedy to takto vyjde. Treba sa však opäť postaviť na nohy a čo najskôr dokázať, že to bolo len malé vybočenie. Ešte budem mať veľa príležitostí dokázať, že je to celé inak,“ zostáva optimisticky naladená slalomárka, ktorá vo štvrtok 13. júna oslávi svoje 30. narodeniny.

Rovnaké myšlienky má aj jej tréner. „Ja by som to nevnímal ako odchod z pozícií, ktoré nám donedávna patrili. Tieto preteky totiž neboli skutočným obrazom výkonnosti. Aj funkcionári sa budú musieť zamyslieť nad tým, či má vôbec význam robiť takéto provizórne šampionáty, alebo to jednoducho zastaviť, vrátiť sa a zorganizovať to tak, aby to reálne ukázalo kvality pretekárov. Verím, že už na blížiacich sa pretekoch Svetového pohára budú výsledky našich také, na aké sme zvyknutí,“ uzavrel Róbert Orokocký.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom