Exminister Gajdoš odmieta tvrdenia Naďa, armádne projekty boli finančne kryté

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Jaroslav Naď, Peter Gajdoš
Sprava: Odchádzajúci minister obrany SR Peter Gajdoš za stranu Slovenská národná strana a novovymenovaný minister obrany SR Jaroslav Naď za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti počas oficiálneho odovzdávania úradu Ministerstva obrany Slovenskej republiky. Bratislava, 21. marec 2020. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková
  • aktualizované 15. apríla, 14:58

Armádne projekty, ktoré boli predložené vláde predchádzajúcim vedením, boli pripravené aj finančne kryté. Vo svojom stanovisku to tvrdí bývalý minister obrany Peter Gajdoš (SNS).

Jeho nástupca Jaroslav Naď (OĽaNO) vo viacerých rozhovoroch pre médiá spomenul totiž, že niektoré projekty nemali reálny základ a neboli na ne peniaze. Gajdoš tieto tvrdenia odmieta.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Tiež pripomenul, že nikto nemohol naplánovať krízu spojenú s pandémiou koronavírusu. Faktom zostáva, že viacero armádnych súťaží bolo zastavených.

Chce prehodnotiť celú armádnu modernizáciu

Z väčších projektov sa podarilo dotiahnuť obstaranie nových nadzvukových lietadiel F-16 za viac ako 1,6 miliardy eur. Naď chce aj preto skontrolovať zvyšné súťaže, respektíve prehodnotiť celú armádnu modernizáciu.

„Ministerstvo obrany pod mojím vedením predkladalo vláde vždy iba také projekty, ktoré boli rozpočtovo kryté. Inak tomu nebolo ani v prípade penziónu pre vojnových veteránov, ktorého vybudovanie schválila bývalá vláda vo februári tohto roku, a ani v prípade rekonštrukcie letiska Sliač. Oba projekty boli dlhodobo pripravované odborníkmi na ministerstve obrany, a to na základe dôkladných analýz, odborných podkladov a reálnych požiadaviek. Ak pán minister Naď tvrdí, že v rezorte našiel projekty, o ktorých sa hovorilo, avšak neboli pripravené ani finančne kryté, tak pravdepodobne dostal zlé podklady, alebo účelovo klame,“ uviedol Gajdoš v stanovisku, ktoré poslal agentúre SITA.

Nový minister obrany spomenul, že prehodnotiť by sa mohli aj splátky za spomínané nadzvukové stíhacie lietadlá. Podľa neho totiž koronavírus spôsobí škrty tiež v rozpočte jeho rezortu, ktorý má zaplatiť budúci rok viac ako 500 miliónov eur. Naď začal rokovať o tejto situácii s americkou stranou. Gajdoš v tejto súvislosti tvrdí, že peniaze na nové lietadlá v rozpočte boli.

Desaťtisícové odmeny pre zamestnancov

Zopakoval, že každý projekt bol dostatočné nachystaný a nepovažuje za férové, že Naď kritizuje prácu ministerstva za bývalého vedenia.

Nedávno sa pritom potvrdili informácie, že vodič šéfa služobného úradu zarábal za šéfovania Slovenskej národnej strany (SNS) takmer 4 500 eur mesačne. Niektorí zamestnanci dostali desaťtisícové odmeny.

„Rovnako tak sme si vždy plnili naše medzinárodné záväzky a na základe rokovaní s ministerstvom financií sme nastavili procesy tak, aby sme mali peniaze aj na zvyšovanie platov profesionálnych vojakov, ako aj splátky stíhacích lietadiel, pretože sme nechceli prísť o spôsobilosť nadzvukového letectva. Nikto v tom čase nemohol predpokladať, akú krízu spôsobí koronavírus a aké enormné náklady bude musieť vynaložiť aj ministerstvo obrany na boj proti nemu. Nepovažujem preto za korektné, ak súčasný minister obrany pokračuje v dehonestovaní práce rezortu obrany pod mojím vedením,“ uzavrel Gajdoš.

Naďa prekvapuje odvaha Gajdoša

Nového šéfa rezortu obrany Jaroslava Naďa prekvapuje odvaha jeho predchodcu, bývalého ministra Gajdoša . Zároveň sa ohradzuje voči jeho tvrdeniam o stave pripravovaných projektov. Bývalý minister totiž dnes v stanovisku uviedol, že projekty, ktoré Naď kritizuje, boli pripravené a aj finančné zabezpečené.

Podľa súčasného šéfa rezortu však ide o klamstvo, pretože na viacero projektov nie sú reálne financie. Agentúre SITA poskytol stanovisko ku Gajdošovým vyjadreniam súčasný šéf rezortu obrany Naď cez tlačový odbor.

„Prekvapuje ma odvaha bývalého ministra Gajdoša spochybňovať moje tvrdenia o stave rezortu obrany, v ktorom som ho zdedil. Situácia je oveľa horšia, ako som predpokladal aj v najhorších očakávaniach, a to aj bez ohľadu na dopady ochorenia Covid–19 a s tým súvisiacej hospodárskej krízy,“ povedal Naď.

Zároveň uviedol viacero príkladov reálneho stavu projektov pripravených bývalým vedením ministerstva. Podľa Naďa nie je rozpočtovo kryté ani nedávne navyšovanie platov profesionálnych vojakov.

Vyššie platy neboli kryté rozpočtom

„Politicky motivované a systémovo nezvládnuté navyšovanie platov profesionálnym vojakom tesne pred parlamentnými voľbami nebolo rozpočtovo kryté, o čom som bol informovaný hneď po príchode na rezort. Musíme prijímať opatrenia, aby sme platy vojakov mohli udržať. Penzión pre veteránov, o ktorom kompetentní už vyše roka hovorili, že ho chcú vybudovať na Zemplínskej Šírave, taktiež nebol finančne krytý a zámerom bolo prefinancovať jeho rekonštrukciu z finančných prostriedkov, ktoré boli vyčlenené na komplexnú a nevyhnutnú rekonštrukciu bývalej vojenskej ubytovne Hviezda,“ uviedol minister.

Príkladom zavádzania bývalého vedenia sú podľa súčasného ministra obrany aj viaceré ohlasované a pripravované modernizačné projekty.

Jaroslav Naď na tieto praktiky poukazoval dlhodobo aj v minulosti. Ide napríklad o projekt viacúčelových taktických motorových vozidiel 4×4, ktorý zastavil Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), pretože ho vyhodnotil ako netransparentný.

Zaplatili viacero pokút

Výnimkou nie je ani projekt bojových obrnených vozidiel 8×8. Ministerstvo pod vedením Gajdoša navyše zaplatilo viacero pokút ÚVO, ktorý odhalil v zmluvách nedostatky.

„Vzhľadom na tieto skutočnosti, ktoré, žiaľ, ani zďaleka nie sú kompletným zoznamom zásadných problémov bývalého vedenia rezortu s netransparentnosťou, by som sa na mieste bývalého ministra Gajdoša k jeho pôsobeniu v rezorte viac verejne nevyjadroval,“ uviedol súčasný šéf rezortu.

Gajdoš podľa Naďa veľmi dobre vie, že viaceré rozhodnutia, aj tie, o ktorých ešte nebola verejnosť informovaná, sú už dnes v rukách orgánov činných v trestnom konaní a boli týmito orgánmi riešené už aj za jeho pôsobenia, a to pre nezákonné konanie jeho nominantov a nominantov Slovenskej národnej strany (SNS) v rezorte.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jaroslav NaďPeter Gajdoš
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SR