Exminister posiela Zvolenskú stanovať, pre viac peňazí

Zvolenska
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Foto: SITA/Gabriel Kuchta

BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská by mala ísť stanovať pred Úrad vlády SR, ako to nedávno spravili sestry a zotrvať tam, až kým jej premiér Robert Fico nepodpíše viac peňazí pre zdravotníctvo.

Stanovačku Zvolenskej odporúča jej predchodca, exminister zdravotníctva, súčasný poslanec NR SR Ivan Uhliarik (KDH).

Podľa neho totiž rozpočet pre rezort, ako ide na rokovanie parlamentu, ohrozuje platy sestier i lekárov, chod nemocníc i zdravie pacientov.

„Štát ide platiť historicky najmenej za svojich poistencov, menej ako štyri percentá,“ uviedol Uhliarik s tým, že je to o 111 mil. eur menej ako v minulom roku.

Na jedného poistenca štátu tak mesačná platba vychádza na 30,8 eura. Uhliarik tvrdí, že ministerka miesto toho, aby hľadala peniaze pre zdravotníkov, tak spolu so svojím kolegom, šéfom rezortu financií hľadá stovky miliónov eur na vyvlastnenie súkromných zdravotných poisťovní.

Obrazom: Pred úradom vlády stanovali za vyššie aj zdravotné sestry

Rozpočet je katastrofou

Poslanec Tibor Bastrnák (Most-Híd) označil rozpočet za katastrofu, zdravotníctvu do budúceho roka preto nič dobré nepredpovedá. Pripomína, že to bola práve strana Smer, ktorá za predchádzajúcej vlády požadovala vyššie percento za poistencov štátu.

„Keď za vlády Ivety Radičovej za poistencov štát platil viac ako 4,7 %, tak Smer vtedy kričal. Sľubovali to, že keď prídu do vlády, budú dávať za poistencov štátu minimálne 5 percent. A vidíte, aká je skutočnosť,“ skonštatoval Bastrnák.

Ako podotkol podpredseda SDKÚ-DS Viliam Novotný, v roku 2004 druhá Dzurindova vláda presadila pravidelnú valorizáciu platieb štátu za svojich poistencov do rozpočtov zdravotných poisťovní, naviazala platbu na priemernú mzdu a určila sadzbu na 4 percentá, pričom v niektorých rokoch sa toto percento zvyšovalo.

„Žiaden z politikov, žiadna vláda si za desať rokov netrúfla siahnuť na tento mechanizmus, siahnuť na tieto štyri percentá, až táto vláda,“ vyhlásil Novotný s tým, že súčasný kabinet navrhuje sadzbu na úrovni 3,82 %.

Zdravotníctvo sa podľa Zvolenskej pohlo

Ministerka svojmu predchodcovi odkázala, že za jej pôsobenia sa preniesli vyjednávania so zdravotníkmi za rokovací stôl, kam aj patria. „Prečo pán Uhliarik nemal sebareflexiu, keď mal celé zdravotníctvo v uliciach a vchádzali mu pacienti do prázdnych nemocníc a nenachádzali svojho lekára,“ pýta sa Zvolenská.

Ako dodala, toto je dôvod na sebareflexiu. Na oplátku Uhiarikovi vyčíta prijate zákona, ktorý nebol dostatočne finančne krytý. Podľa nej sa zdravotníctvo za rok a pol pohlo ďaleko.

Štát na zdravotných odvodoch zaplatí za svojich poistencov v budúcom roku celkovo 1,15 mld. eur. Predpokladá to návrh rozpočtu na rok 2014. Najdôležitejší zákon roka dostal už odobrenie vlády, schváliť ho ešte musí parlament.

Počet poistencov štátu sa zníži

Preddavky na poistné platené štátom by tak v roku 2014 mali klesnúť v porovnaní s rozpočtom schváleným na tento rok o 111 mil. eur. Štát zároveň predpokladá, že počet jeho poistencov sa zníži z tohtoročných 3 150 000 na budúcoročných 3 117 000.

Celkovo by do systému verejného zdravotného poistenia malo v budúcom roku pritiecť viac peňazí, predpokladaná suma je 4,23 mld. eur. Oproti rozpočtu schválenému pre tento rok je to nárast o 94,6 mil. eur. Viac peňazí do sektora prinesú ekonomicky aktívne osoby až 2,71 mld. eur.

Suma, ktorú zaplatí štát za poistenca na mesiac, sa vypočíta ako úroveň sadzby za konkrétny rok z priemernej mzdy spred dvoch rokov. V súčasnosti platí štát za svojich poistencov 33,44 eura. Medzi poistencov štátu sa zaraďujú predovšetkým matky na materskej, nezaopatrené deti a dôchodcovia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan UhliarikRobert FicoTibor BastrnákViliam NovotnýZuzana Zvolenská
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR