Exminister Simon novelu Smeru o psoch považuje za buzeráciu

Pes
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 28. mája (WEBNOVINY) – Návrh vládneho Smeru-SD, ktorým sa opätovne pokúša sprísniť držanie nebezpečných psov, považuje poslanec za Most-Híd Zsolt Simon za buzeráciu občanov.

Novela upravujúca niektoré podmienky držania psov poslancov Smeru-SD Vladimíra Jánoša, Magdy Košútovej a Tibora Lebockého podľa Simona nič nevyrieši, len zvýši byrokraciu a do systému zapojí množstvo zbytočností.

Exminister pôdohospodárstva Simon poslancovi Jánošovi v závere šiesteho dňa 35. schôdze odkázal, aby svoju novelu stiahol, a počkal na návrh rezortu spravodlivosti, ktorý počíta s prísnejšími trestnými sadzbami pre majiteľov za útoky psov.

Návrh už v parlamente bol v roku 2013

Právnu normu poslanci Smeru predložili s cieľom riešiť problematiku držania nebezpečných psov, ktoré už v minulosti zaútočili na človeka, alebo pri ktorých je oprávnený predpoklad zvýšeného rizika útoku na človeka alebo zviera.

Parlament
Foto: SITA/Ján Slovák

Trojica vládnych zákonodarcov návrh po prvý raz dala do parlamentu v novembri 2013, neskôr ho však stiahla a teraz s ním prichádza opäť.

Chrániť ľudí pred útokmi psov chcelo aj ministerstvo pôdohospodárstva, svoju novelu však Ľubomír Jahnátek v septembri 2013 stiahol z rokovania parlamentu, pretože na jej schválenie nebola politická vôľa. Rezort pôdohospodárstva vtedy presadzoval prísnejšie pravidlá chovu pre 14 vybraných plemien psov.

Poslanec Smeru-SD Jánoš zasa v roku 2012 neúspešne navrhoval, aby sa napadnutie človeka psom s ublížením na zdraví posudzovalo ako trestný čin s vrchnou sadzbou dva roky.

Jánoš, Košútová a Lebocký teraz zavádzajú pre držiteľov nebezpečných psov sprísnené podmienky chovu, držania a vodenia psa. Odborné činnosti súvisiace s plnením týchto podmienok budú zabezpečovať odborníci a organizácie z oblasti kynológie, ktoré výkonom týchto činností poverí ministerstvo pôdohospodárstva. Pre potreby účinného vynucovania dodržiavania povinností a podmienok uložených novelou sa zvyšujú pokuty ukladané za priestupky.

Majiteľov psov budú školiť

Vodiť nebezpečného psa by po novom mala len osoba odborne spôsobilá na jeho ovládanie. Získanie odbornej spôsobilosti si bude vyžadovať absolvovanie kynologického školenia. Držiteľ, ktorý odbornú spôsobilosť nemá, musí nebezpečného psa odovzdať do držby osobe, ktorá túto odbornú spôsobilosť má. Nebezpečného psa bude môcť majiteľ viesť na vôdzke a s obojkom, na ktorom budú uvedené kontaktné údaje držiteľa psa a chovného zariadenia alebo priestoru.

Novela zakazuje voľný pohyb nebezpečných psov na miestach prístupných verejnosti, okrem tých, kde je povolený voľný pohyb psov. Rovnako zakazuje vstup so psom na miesta, kde je obvyklá prítomnosť detí, najmä miest slúžiacich na športové aktivity, hru a vzdelávanie. Vstup so psom na tieto miesta však môže povoliť obec.

Priestor, kde sa nebezpečný pes chová alebo ktorý stráži, bude musieť po novom odborne posúdiť a schváliť poverená osoba, ide najmä o zabezpečenie tohto priestoru pred únikom psa. Súčasní držitelia nebezpečných psov sú pre potreby presnej identifikácie psa povinní nahlásiť do evidencie psov údaj o dátume a mieste narodenia psa a údaj o svojej odbornej spôsobilosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubomír JahnátekZsolt Simon
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySMER-SD