Exminister školstva vidí za obžalobou ľudské zlyhanie

Ministerstvo skolstva
ilustračné foto Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 25. augusta (WEBNOVINY) – Exminister školstva László Sz. vidí za svojou obžalobou zo subvenčného podvodu jednoduché ľudské zlyhanie.

Ako v utorok povedal novinárom po skončení pojednávania, to je pravdepodobne dôvodom toho, že žiadosť obce Zemianska Olča o dotáciu na opravu školskej telocvične nebola riadne zaevidovaná a zamestnanci ministerstva školstva si na ňu nespomínajú. „Bolo to pred desiatimi rokmi, denne majú na stole 20 až 30 žiadostí. Nie je v ľudských silách, aby si to niekto pamätal,“ povedal exminister.

Zároveň trvá na tom, že žiadosť po tom, ako ju otvoril a prečítal, odovzdal sekretárke na riadne zaevidovanie. „Ja za to nemôžem, že ľudský faktor zlyhal,“ dodal.

Vypovedalo osem úradníčok

Pred Okresným súdom Bratislava III vypovedalo osem úradníčok, ktoré na ministerstve pôsobili v čase, keď ho viedol László Sz. Súd sa však nové informácie nedozvedel, väčšina z nich vyhlásila, že v rámci svojich pracovných povinností nemali na starosti preberanie pošty ani registráciu listín.

Úradníčka, ktorá sa zaoberala preberaní pošty, uviedla, že si na zaslanie žiadosti o dotáciu z obce nepamätá. Pojednávanie bude pokračovať 3. decembra, keď majú vypovedať svedkovia, ktorí pôsobili v samospráve obce Zemianska Olča

Stíhaný bol aj starosta, v januári zomrel

Exministra školstva Lászlóa Sz. obvinili zo subvenčného podvodu na jeseň roku 2013. Podľa polície ako minister v roku 2006 neoprávnene udelil dotáciu viac ako 116-tisíc eur obci Zemianska Olča v okrese Komárno, a to aj napriek vedomosti, že žiadosť obce o dotáciu na opravu školskej telocvične nespĺňala formálne náležitosti a nebola riadne zaregistrovaná na ministerstve.

Televízia Markíza neskôr informovala, že dotáciu určenú na rekonštrukciu školskej telocvične nakoniec použili na prestavbu sály v budove súkromnej spoločnosti. László Sz. bol minister školstva päť mesiacov v roku 2006 a práve v tomto období sa podľa polície dohodol so starostom obce Zemianska Olča na poskytnutí dotácie. Starosta bol v prípade takisto stíhaný, ale v januári tohto roku zomrel.

Súd v októbri 2014 už jednu obžalobu na exministra zamietol. „Pri tvorbe spisového materiálu boli porušené základné práva obvineného na jeho obhajobu,“ vysvetlila vtedy odmietnutie obžaloby predsedníčka senátu Okresného súdu Bratislava III, pričom skonštatovala, že vyšetrovatelia vtedy urobili viacero chýb. Prokurátor proti rozhodnutiu podal sťažnosť na krajský súd, ktorý nariadil nové zasadnutie okresného súdu. Na tom už žalobu na exministra prijali.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe László Szigeti
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR