Exminister Žiga má na krku obvinenie, jeho meno sa spomínalo najmä v súvislosti s výpoveďami kajúcnikov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Žiga
Exminister Peter Žiga. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 17. decembra 15:09

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila bývalého ministra hospodárstva a v súčasnosti poslanca Národnej rady SR Petra Žigu (Hlas-SD). Informoval o tom spravodajský web Aktuality.sk, pre ktorý to potvrdili dva nezávislé zdroje.

Kauzy „Očistec“ a „Judáš“

Meno Petra Žigu sa v poslednom období spomínalo najmä v súvislosti s výpoveďami kajúcnikov v kauze Očistec či Judáš.

Bývalý šéf Národnej jednotky finančnej polície Bernard Slobodník vypovedal napríklad o peniazoch, ktoré mal zaplatiť obvinený podnikateľ Norbert Bödör za to, aby vyšetrovanie karuselových podvodov obišlo Žigovu rodinu. V prípade sa spomína vzdialený príbuzný exministra.

Exminister čelí obvineniu z podplácania. Pre agentúru SITA to potvrdil hovorca policajného prezídia Michal Slivka. „Vo štvrtok 17. decembra vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry vzniesol obvinenie za prečin podplácania poslancovi Národnej rady Slovenskej republiky P. Ž.,“ priblížil.

Dlhodobo pokrivený systém spravodlivosti

Aj keď podrobnosti obvinenia nie sú známe, je to dobrý signál, že sa polícia a prokuratúra nezastavila pri podnikateľoch či úradníkoch, ale ide aj po vysokopostavených politikoch. Ako pre agentúru SITA uviedol riaditeľ Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš

, systém spravodlivosti bol na Slovensku dlhodobo pokrivený práve preto, že z neho top politici profitovali. „Pre navrátenie dôvery v právny štát by malo byť odstíhaných politikov výrazne viac ako doteraz. Pripomíname, že za korupciu odsúdeným najvyššie postaveným verejným funkcionárom je dodnes exprimátor Čadce Jozef Pohančenník za prijatie úplatku v roku 2005,” zdôraznil Šípoš.

Vzhľadom na medializované kauzy z minulosti, a to či už v súvislosti s riadením ministerstva hospodárstva a predtým životného prostredia alebo aj firmy Taper nie je obvinenie podľa Nadácie Zastavme korupciu až takým prekvapením. Ako ďalej organizácia skonštatovala v stanovisku pre agentúru SITA, jeho meno sa skloňovalo s výpoveďami takzvaných kajúcnikov už dávnejšie.

„Bude tiež zaujímavé sledovať, ako sa polícia vysporiada s novými trestnými oznámeniami, ktoré po výmene ľudí na ministerstve hospodárstva a jemu podriadených podnikov upozorňujú na ďalšie pochybné obchody uzatvorené v čase, keď rezort viedol,“ dodala nadácia.

Reakcie politických strán

Podpredseda Hlasu-SD Richard Raši na štvrtkovej tlačovej konferencii uviedol, že v strane majú o Žigovi iba medializované informácie.

Zopakoval stanovisko Žigu, ktorý tvrdí, že medializované informácie sa nezakladajú na pravde. „Vylúčil, že by sa takýto skutok stal a nemám dôvod mu neveriť,” doplnil Raši s s tým, že Žiga čaká na predvolanie a bude môcť všetko vysvetliť.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Podľa Rašiho to vyzerá tak, že obvinenie je založené na výpovedi „nejakého kajúcnika”. Raši nevie, kde sa momentálne Žiga nachádza napriek tomu, že vo štvrtok rokuje parlament. Povedal, že mu zavolá a spojí sa s ním.

Reakcie predstaviteľov koalície

Podozrenia z trestnej činnosti už priamo ukazujú aj na Petra Pellegriniho (Hlas-SD) a členov jeho „nového Smeru“. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedla predsedníčka strany Za ľudí a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová.

Rovnako reagoval aj predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) a minister hospodárstva Richard Sulík, podľa ktorého sa obvinením Žigu potvrdzuje, že ľudia okolo Pellegriniho sa nikdy nezbavia korupčnej minulosti. Reakciu SaS poskytol hovorca strany Ondrej Šprlák.

Remišová ďalej upozornila, že v minulosti pri boji s korupciou narážala na Žigu mnohokrát. „Kauza Kompa, keď bol práve on ministrom životného prostredia. Alebo dotácie na inovácie z ministerstva hospodárstva, keď rozdal takmer miliardu eur s pochybným výsledkom. Alebo kauza Bžán, keď som zvolávala ako opozičná poslankyňa mimoriadnu schôdzu, pretože bolo nemorálne, že advokát mal dostať za jediný prípad viac ako 70 miliónov eur,“ napísala Remišová s tým, že Pellegrini sa nemôže tváriť „ako svätý za dedinou, ktorého sa roky rabovačiek Smeru netýkajú“.

Podľa Sulíka sa strana Hlas-SD tvári, akoby prišla na politickú scénu len teraz „Avšak už len podľa jej tlačových besied vidíme, že vždy, keď začne nová policajná akcia, tak na jej tlačovkách postupne ubúdajú ľudia. Už dlhšie sme nevideli na obraze Žigu. Peter Pellegrini sa pomaly tváril, že on k nim nepatrí, ale patrí k Smeru,“ komentoval Sulík a dodal, že je úprimne zvedavý, po koho všetkého v stranách Smer-SD a Hlas-SD si ešte Národná kriminálna agentúra (NAKA) príde.

Na obvinenie bývalého ministra hospodárstva a životného prostredia reagoval aj súčasný šef envirorezortu Ján Budaj (OĽaNO). Ten poukázal na to, že sa začalo vyšetrovanie ďalšieho jeho predchodcu a pripomenul, že v kauze nástenkového tendra sú už odsúdení Marián Janušek a Igor Štefanov, dvaja exministri životného prostredia za Slovenskú národnú stranu.

„Ministerstvo životného prostredia bolo dlhé roky súčasťou ‚ukradnutého štátu‘. Od volieb vymetáme ten augiášov chliev. Brzdí nás to všetkých od práce. Ale ak by sme neodhalili a nepotrestali zločincov v bielych golieroch, zlyhali by sme v tom, kvôli čomu nás ľudia zvolili. Ideme preto ďalej, držte palce,“ uzavrel Budaj na sociálnej sieti.

Výbor nemôžu zvolať bezodkladne

Žiga sa k informáciám o jeho obvinení nebude vyjadrovať, ako ďalej uviedol jeho asistent Maroš Stano, ale je pripravený spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Predsedníčka Mandátového a imunitného výboru Národnej rady SR (NR SR) Anna Andrejuvová (OĽaNO) zatiaľ nemá informácie o tom, že by príslušné orgány doručili NR SR návrh na Žigovo zadržanie.

Ako povedala pre agentúru SITA, príslušné orgány musia doručiť návrh na zadržanie predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi (Sme rodina). Ten následne poverí mandátový a imunitný výbor, aby sa danou vecou zaoberal a vydal uznesenie, ktoré bude predložené NR SR.

„Výbor nemôžeme zvolať bezodkladne, lebo nedošlo k pristihnutiu pána poslanca pri páchaní trestného činu,“ ozrejmila Andrejuvová.

Ak však takýto návrh na rokovanie výboru príde, bude osobne hlasovať za to, aby Žigu zadržali. „Nepoznám skutkovú podstatu predmetnej veci. Nie som bližšie oboznámená s informáciami, takže sa k tomu teraz ťažko vyjadruje, ale myslím si, že pred zákonom si máme byť všetci rovní, aj poslanci parlamentu,“ dodala Andrejuvová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Bernard SlobodníkNorbert BödörPeter Žiga
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaNAKA Národná kriminálna agentúra