Aktualizované: Exministri Janušek a Štefanov pôjdu do väzenia, súd potvrdil ich vinu v kauze nástenkový tender

Marián Janušek, Igor Štefanov
Zľava: Marián Janušek, Igor Štefanov. Foto: archívne, SITA/Nina Bednáriková.
  • aktualizované 15. november, 15:28

BRATISLAVA 15. novembra (WebNoviny.sk) – Najvyšší súd SR dnes v kauze známej ako nástenkový tender potvrdil vinu exministrov výstavby a regionálneho rozvoja Mariána Janušeka a Igora Štefanova.

Janušek by si mal odsedieť trest 11 rokov, čo je o rok menej, ako mu pôvodne vymeral Špecializovaný trestný súd a Štefanov deväť rokov. Obaja zároveň dostali finančný trest 30 000 eur a zákaz päť rokov pôsobiť vo verejných funkciách. Rozhodnutie súdu je právoplatné.

Záležitosť označil za bábkové divadlo

Podľa odvolacieho súdu sú Janušek a Štefanov vinní, že vytvorili v rámci verejného obstarávania na reklamné služby podmienky pre vopred vybraného uchádzača a znemožnili účasť ďalších súťažiacich.

„Verejné obstarávanie bolo len fingované,“ uviedol predseda senátu s tým, že celú záležitosť označil za bábkové divadlo.

Napriek tomu, že kauza je mediálne známa ako nástenkový tender, oznámenie o obstarávaní služieb v celkovej hodnote viac ako tri miliardy vtedajších korún (viac ako 97 miliónov eur), neviselo ani na nástenke. Víťazné konzorcium podľa predsedu senátu Juraja Klimenta vzniklo len pár mesiacov pred obstarávaním a na žiadnom inom sa nikdy nezúčastnilo.

Spôsobili škodu veľkého rozsahu

Obžalovaní tak zvýhodnením tohto konzorcia konali v rozpore s pravidlami verejného obstarávania a štátu spôsobili škodu veľkého rozsahu. Janušek a Štefanov sa konkrétne podľa verdiktu dopustili machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a Janušek, ktorý bol v tom čase ministrom, tiež zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Najvyšší súd zároveň potvrdil oslobodzujúce rozsudky, ktoré Špecializovaný trestný súd v októbri 2017 vyriekol nad bývalými úradníkmi rezortu výstavby Tomášom Labajom a Radoslavom Behulom. Oslobodená vtedy bola aj Zdenka K. Najvyšší sud však jej prípad vrátil ŠTS, pretože sa podľa neho nedostatočne vysporiadal s dôkazmi.

Prokuratúra v tomto prípade v súvislosti s machináciami pri verejnom obstarávaní obžalovala päť osôb vrátane dvoch bývalých ministrov výstavby a regionálneho rozvoja za Slovenskú národnú stranu Mariána Janušeka a Igora Štefanova.

Tender na reklamné služby

Ďalšími obžalovanými v prípade boli Radoslav Behul, Tomáš Labaj a Zdenka K. Špecializovaný trestný súd v októbri 2017 uznal dvoch exministrov za vinných, zvyšnú trojicu oslobodil. Janušek bol pôvodne žalovaný aj za porušenie povinností pri správe cudzieho majetku, to však súd nakoniec vypustil.

Prípad sa stal v roku 2007. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja vtedy zverejnilo oznam o tendri na reklamné služby v hodnote 3,6 miliardy vtedajších korún len obmedzeným spôsobom. Ponuku zaslalo len jedno konzorcium, ktoré následne vyhralo.

Dvoch ministrov za SNS stála kauza postupne kreslo, najskôr Janušeka a neskôr aj Štefanova, ktorý ho nahradil. Tender neskôr zrušili, konzorcium však na ňom údajne stihlo zarobiť viac ako tri milióny eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor ŠtefanovMarián Janušek
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SR