Experti pri príležitosti dňa svätého Valentína skúmali kybernetické riziká internetových zoznamiek

zoznamka
Foto: ilustračné, Getty Images

Experti spoločnosti Kaspersky sa pri príležitosti dňa svätého Valentína pozreli na riziká a výzvy spojené s kybernetickou bezpečnosťou a hľadaním si partnera či partnerky na internete.

Štatistiky ukazujú, že záujem o témy zamerané na lásku sa pred Valentínom zvyšuje. Napríklad počet kliknutí na phishingovú verziu stránky PeopleMedia vzrástol približne mesiac pred Valentínom viac ako dvojnásobne.

„Láska je univerzálnou témou, o ktorú sa ľudia vo všeobecnosti zaujímajú, čo znamená, že si ju nenechajú ujsť ani kybernetickí zločinci. Online zoznamka nám síce uľahčila život, ale odhalila tiež nové riziká na ceste za láskou. Odporúčame používateľom, aby boli ostražití a používali legálne verzie aplikácií, ktoré sú k dispozícii v oficiálnych obchodoch s aplikáciami. A v neposlednom rade vám prajeme veľa šťastia pri hľadaní ideálneho partnera či partnerky pre tento špeciálny deň,“ povedal Miroslav Kořen, generálny riaditeľ spoločnosti Kaspersky pre východnú Európu.

Zoznamky sú návnadou na šírenie malvéru

Populárne zoznamovacie aplikácie používané po celom svete, ako sú napríklad Tinder či Badoo, sa často stávajú návnadou na šírenie mobilného malvéru alebo na neoprávnené získavanie osobných údajov, čo neskôr môže viesť k tomu, že sú používatelia bombardovaní reklamami alebo míňajú peniaze na drahé predplatné bez toho, aby o tom vedeli.

Takéto súbory však nemajú nič spoločné s legitímnymi aplikáciami a z autentických zoznamovacích služieb používajú iba meno, prípadne dizajn.

Analýza malvéru sa sústredila na súbory využívajúce jeden z názvov vyše dvadsiatich populárnych zoznamovacích aplikácií a kľúčového slova „dating“ (v preklade „randenie“, pozn. SITA).

Z jej výsledkov vyplýva, že v roku 2019 sa pod maskou legitímnych aplikácií šírilo 1 963 jedinečných škodlivých súborov.

Dve tretiny z nich sa maskovali ako Tinder (1 262 súborov) a približne jedna pätina ako Badoo (263 súborov).

Falošný Tinder vám môže odcudziť peniaze

Nebezpečenstvo, ktoré tieto škodlivé súbory prinášajú, sa líši od prípadu k prípadu.

Analytici firmy identifikovali viaceré typy malvéru – od trójskych koní, ktoré vedia stiahnuť iný malvér, cez také, ktoré posielajú drahé SMS správy, až po advér, takže takmer každá notifikácia, ktorú používateľ dostane, je pravdepodobne len nepríjemným reklamným upozornením nie správou od potenciálneho partnera na rande.

Napríklad jedna z aplikácií, ktorá sa na prvý pohľad tvári ako Tinder, je v skutočnosti bankový trójsky kôň, ktorý neustále žiada o práva na sprístupnenie služieb, a po ich získaní si aplikácia sama udelí všetky práva potrebné na odcudzenie peňazí používateľa.

Ďalšia zas vystupuje pod názvom „Nastavenia“ a hneď po inštalácii zobrazuje falošnú „chybovú“ správu, neskôr zmizne, aby sa s veľkou pravdepodobnosťou o niekoľko dní vrátila s nechcenými reklamami.

Kyberzločinci zneužijú osobné údaje

Kyberzločinci, ktorí sa špecializujú na phishing, nevynechajú ani jednu príležitosť priživiť sa na tých, ktorí hľadajú lásku.

Falošné kópie populárnych zoznamovacích aplikácií a webových stránok, napríklad Match.com a Tinder zaplavujú internet.

Od používateľov sa vyžaduje, aby zadali svoje osobné údaje alebo sa pripojili k aplikáciám prostredníctvom svojho účtu na sociálnych sieťach. Kyberzločinci však údaje buď neskôr použijú či dokonca predajú, zatiaľ čo používateľovi doslova neostane nič.

Ako sa vyvarovať kybernetickým rizikám?

Predstavitelia spoločnosti tiež ponúkli niekoľko rád, ako sa vyvarovať kybernetickým rizikám. Používatelia by si mali vždy skontrolovať povolenia aplikácií, aby zistili, čo môžu nainštalované aplikácie robiť.

Nemali by inštalovať aplikácie z nedôveryhodných zdrojov, aj keď sú aktívne inzerované a blokovať inštalácie programov z neznámych zdrojov v nastaveniach svojho telefónu.

Mali by si tiež zistiť viac informácií o webovej stránke online zoznamky, ktorú chcú navštíviť, pozrieť si akú má reputáciu a skúsiť nájsť prípadné recenzie od iných používateľov.

Dôležité je tiež použiť spoľahlivú bezpečnostnú ochranu pre svoje zariadenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BadooTinder