Experti z OSN vyzvali švédsku vládu, aby zastavila plánovaný projekt bane na železnú rudu

Baňa, Švédsko, Sámovia, protest
Projekt železorudnej bane sa nevyhol protestom, ktorých sa zúčastnila aj známa aktivistka Greta Thunbergová. Foto: archívne, Naina Helen Jama/TT News Agency/AP

Dvaja nezávislí ľudkosprávni experti z Organizácie Spojených národov (OSN) vo štvrtok vyzvali švédsku vládu, aby nedala licenciu priemyselným podporovateľom plánovanej bane na železnú rudu, ktorá by podľa ekológov mohla produkovať veľké množstvo toxického odpadu a iné znečistenie.

Navrhovaný projekt, proti ktorému cez víkend protestovala aj švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová, by zahŕňal účasť britskej spoločnosti Beowulf Mining a ich švédskej dcérskej firmy Jokkmokk Iron Mines AB.

Škody nevyhodnotili dostatočne

Podľa odborníkov projekt bane v regióne Gallok však napreduje bez „slobodného, predošlého a informovaného“ súhlasu pôvodných obyvateľov oblasti Sámov, ktorých životy a živobytie by mohol projekt ohroziť. Ohrozená môže byť podľa nich migrácia sobov, ktoré pasú Sámovia.

„Škody na životnom prostredí, ktoré baňa spôsobí, neboli dostatočne vyhodnotené a uznané,“ skonštatovali osobitní spravodajcovia José Francisco Cali Tzay a David Boyd vo vyhlásení.

Zákon vyžaduje konzultácie

Poukázali pritom na zákon, ktorý vo Švédsku schválili 27. januára, ale zatiaľ nie je v platnosti, a vyžaduje od úradov konzultácie so Sámami pred krokmi, ktoré by ich mohli ovplyvniť.

Osobitní spravodajcovia pracujú na dobrovoľnom základe na základe mandátu Rady OSN pre ľudské práva a nezastupujú OSN, pripomína agentúra AP.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe David BoydJosé Francisco Cali Tzay