Expolicajt mal vziať úplatok od študenta, súd ho oslobodil

Sud, peniaze
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 15. júla (WEBNOVINY) – Senát Najvyššieho súdu SR v stredu oslobodil spod obžaloby expolicajta Matúša D. Toho prokuratúra vinila z toho, že si vyžiadal a prebral úplatok 2000 eur od zahraničného študenta s tým, že pozitívne ovplyvní výsledok jeho skúšky z histológie. Podľa súdu však prokuratúra dostatočne nepreukázala, že sa skutok stal.

Obhajca obžalovaného v odvolaní na najvyšší súd tvrdil, že dôkazy proti obžalovanému, najmä telefonické odposluchy, boli získané nezákonne. Podľa neho boli totiž nariadené v inom prípade a pre tento ich využili až dodatočne. Keďže obžalovaný v čase údajného skutku pracoval ako policajt, prípad vyšetrovala Sekcia kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR.

„Inšpekcia slúži na čistky nepohodlných a odpočúva bez akéhokoľvek povolenia,“ vyhlásil pred súdom expolicajt. Svedkovia, ktorí proti nemu v prípravnom konaní vypovedali, boli podľa neho inšpekciou zastrašovaní. Stotožniť sa z rozsudkom prvostupňového súdu znamená oslabenie právneho štátu a právnej istoty, vyhlásil jeho obhajca. Prokurátor argumentoval tým, že prípadu dozoroval nezávislý prokurátor špeciálnej prokuratúry.

Inšpekcia ministerstva vnútra podľa Harabina neexistuje

Podľa predsedu senátu Štefana Harabina zákon jasne hovorí, že inšpekcia ministerstva vnútra neexistuje, existuje len inšpekcia Policajného zboru.

„Sú aj rozhodnutia štrasburského súdu, že inšpekcia pod politikom je v právnom štáte neprípustná,“ vyhlásil v odôvodnení rozsudku. Z postupu nezákonnej inštitúcie podľa neho nemôžu vzniknúť zákonné dôkazy.

„Výpovede svedkov, ktorým čítali nezákonné odposluchy, nemôžu slúžiť ako dôkaz,“ povedal s tým, že keď sa vedie nezákonné stíhanie, túto nezákonnosť neodstráni ani dozor nezávislého prokurátora. Podľa Harabina mal prokurátor sám poukázať na nezákonnosť odposluchov, ktoré nariadil nepríslušný súd pre úplne iný prípad.

Expolicajt označil prípad za vykonštruovaný

Trest odňatia slobody na jeden rok podmienečne a peňažný trest vo výške dvetisíc eur uložil v novembri 2014 sudca Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici expolicajtovi a právnikovi Matúšovi D. z Košíc. Sudca ho uznal za vinného z nepriamej korupcie v súvislosti so skúškou zahraničného študenta na Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Podľa obžaloby si bývalý policajt v júni 2013 prostredníctvom Simony K. vyžiadal a prijal od zahraničného študenta lekárskej fakulty úplatok vo výške dvetisíc eur. Za to mal vplývať prostredníctvom lekára Jána V. na pedagógov fakulty, aby študent skúšku úspešne absolvoval.

Skúšobnú dobu podmienečného odsúdenia súd vtedy Matúšovi D. stanovil na tri roky. Proti rozhodnutiu sa vtedy Matúš D. odvolal s tým, že prípad je vykonštruovaný.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom