Exporadca premiérky je obvinený v kauze Osrblie

Vypočúvanie väzenie
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 17. augusta (WEBNOVINY) – Bývalý poradca premiérky Martin N. je po návrate z USA už tiež obvinený v korupčnej kauze týkajúcej sa dotácie na dostavbu biatlonového areálu v Osrblí.

„Okruh obvinených nie je ešte definitívne ustálený, to znamená, nevylučujem, že sa môže rozširovať. Pán N., zatiaľ, pokiaľ mám informácie, spolupracoval, to znamená, dohodnutý výsluch sa zrealizoval, doletel v dohodnutom čase, tam problém nebol. Prebiehajú ďalšie procesné úkony, prehliadky nebytových priestorov jeho firmy,“ potvrdil minister vnútra Daniel Lipšic počas brífingu, na ktorom s premiérkou Ivetou Radičovou reagovali na vyjadrenia predsedu Smeru-SD Roberta Fica k tejto kauze.

„Pred chvíľou sme videli neuveriteľnú hystériu jedného muža, a to sa hovorí, že ženy sú hysterické, no teda dobrý výkon herecký,“ komentovala Radičová vyjadrenia expremiéra Fica, ktorý o nej povedal, že je neschopná, klamárka a podozrivá z korupcie.

Padni komu padni, bez ohľadu na funkciu

Radičová hovorí, že boj s korupciou je síce prioritou vlády, ale nie sú takí iluzionisti, že by mohli hovoriť o jej zrazení na nulu, lebo nejaký prípad sa vždy stať môže, ale predseda vlády môže reagovať dvoma spôsobmi. Prvý je, že hneď po povolení vyšetrovateľa informuje verejnosť, vyvodí zodpovednosť, začne konať a spolupracuje s políciou.
Robert Fico
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

„Pre túto vládu platí padni komu padni, bez ohľadu na to, v akej funkcii kto pôsobí. Táto vláda nezametá kauzy pod koberec,“ povedala Radičová.

Druhá možnosť podľa nej je, že premiér vynadá novinárom, neodpovedá, pol roka sa tvári, že sa nič nestalo, zatĺka, odmieta doviesť vyšetrovanie do konca, dokonca niektoré kšefty priamo obhajuje.

„Takýmto spôsobom sa správal poslanec Fico ako premiér,“ vyhlásila Radičová a dodala, že „mne sa ani nežiada reagovať na tie hysterické skladačky lží“. Podľa Radičovej bola u nás historicky najbližšie korupcia k premiérovi, keď bola zverejnená nahrávka s hlasom podobným Ficovi. Teraz by považovala za vhodné, keby niečo k tomu hlasu Fico povedal.

Podľa premiérky právnik, ktorý tvrdí, že súčasťou zmluvy o dotácii podľa Občianskeho zákonníka má byť aj názov firmy, ktorá to realizuje, práve odhalil, ako v minulosti prebiehala korupcia. „Veď to je návod na korupciu,“ vyhlásila Radičová, podľa ktorej je to absurdné, vylúčené a v rozpore s Občianskym zákonníkom.

„Nevylučujem, že počas vlády pána Fica bolo bežnou praxou riešiť spolu s dotáciami aj výber konkrétnej firmy, no ale táto vláda to robiť nebude a nerobí,“ povedala premiérka. Odporúča upokojiť sa, prestať klamať a rozosievať nenávisť v krajine.

„Obviňujte a zatýkajte kohokoľvek“

Minister vnútra Lipšic dnes potvrdil, že keď prvý raz volal premiérke 1. augusta, teda už po policajnej akcii, o prípade povedala „obviňujte a zatýkajte kohokoľvek“. Lipšic reagoval aj na Ficove slová o tom, že o sťažnosti obvineného proti rozhodnutiu o vzatí do väzby v tejto kauze rozhodoval Juraj Kliment, nominant vládnej koalície na post šéfa NBÚ. Podľa ministra treba brilantnú myseľ na to, že keď polícia a prokuratúra navrhuje niekoho do väzby, tak by potrebovali najvyšší súd, kde rozvrh práce robí Štefan Harabin, aby výkonnej moci nevyhovel. „Hystéria bývalého premiéra podľa mojej mienky vyplýva z toho, že zrazu zistil, že politika sa dá robiť aj inak, ako obhajovať kamarátov z mokrej štvrte,“ vyhlásil Lipšic.
Iveta Radičová
Foto: SITA/Michal Burza

Minister upozornil, že majiteľ firmy, ktorá dostavovala areál v Osrblí, už bol odsúdený v súvislosti s touto stavbou.

Ako dodal, Slovenský zväz biatlonu dostal dotáciu na dostavbu areálu, ale veľkú časť týchto peňazí minul podľa vyjadrení predsedu zväzu na zaplatenie starých faktúr. „Polícia preveruje podozrenie zo subvenčného podvodu,“ povedal Lipšic.

Premiérka Radičová s ministrom Lipšicom minulý týždeň informovali, že podľa doterajších zistení si skupina ľudí začala nárokovať 10 percent z pridelenej dotácie 1,6 milióna eur, určenej na dostavbu národného športového biatlonového areálu v Osrblí. Preto dotáciu zastavili. Tvoril ju milión eur z ministerstva školstva, 300-tisíc eur z rezortu financií a 300-tisíc eur z rezervy premiérky.

Radičová obnovenie dotácie podmieňuje novým výberovým konaním dodávateľskej firmy a garanciou, že Slovenský zväz biatlonu narábal s peniazmi zodpovedne. V kauze je väzobne stíhaný Igor L. Ten je podozrivý zo sprostredkovania úplatku, spolu s ďalšími dvoma ľuďmi ho obvinili z prečinu nepriamej korupcie spolupáchateľstvom, teraz k obvineným pribudol aj bývalý poradca premiérky Martin N.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicIveta RadičováJuraj KlimentRobert FicoŠtefan Harabin