Exposlankyňa Blahová preukázala pravdivosť svojich slov, súd žalobu Čistého dňa zamietol

Natália Blahová
Exposlankyňa Národnej rady SR Natália Blahová. Foto: archívne, SITA/Marko Erd
  • aktualizované 13. mája, 15:33

Okresný súd v Trnave zamietol žalobu neziskovej organizácie Čistý deň na bývalú poslankyňu parlamentu Natáliu Blahovú za neoprávnený zásah do dobrej povesti právnickej osoby. Čistý deň žiadal ospravedlnenie a zaplatenie čiastky 60-tisíc eur za výroky v parlamente, ktoré odzneli v roku 2017 v súvislosti s odvolávaním vtedajšieho ministra práce, sociálnych veci a rodiny Jána Richtera. Čistý deň žaloval Blahovú za 105 výrokov.

„Súd žalobu zamietol, pretože pani Blahová dostatočne preukázala pravdivosť svojich vyjadrení a súd dal tiež dôraz na slobodu slova v takých kauzách, kde sa poukazuje na veci verejného záujmu,“ povedal právny zástupca Blahovej Pavol Poláček.

Za prekvapivé označila rozhodnutie súdu právna zástupkyňa Čistého dňa Zuzana Tománková. Verejný činiteľ nemá podľa nej takú slobodu slova, aby mohol klamať a poškodzovať dobré meno kohokoľvek. Potvrdila, že Čistý deň sa proti rozsudku odvolá.

Aj bez imunity by postupovala rovnako

Natália Blahová aj po rozhodnutí súdu zopakovala, že si za žalovanými výrokmi, ktoré predniesla v rokovacej sále, stále stojí. Po rozhodnutí súdu tiež povedala, že jej je ľúto detí z Čistého dňa, ktoré neboli nijako odškodnené, pričom odškodnenia sa domáhal práve Čistý deň.

Všetky žalované výroky vychádzali podľa Blahovej z kontrol ministerstva, Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny, z poslaneckého prieskumu alebo výpovedí poškodených detí. Väčšina z nich odznela v rokovacej sále alebo v tlačovom stredisku parlamentu. V čase, keď ich predniesla, mala poslaneckú imunitu.

Počas prestávky v pojednávaní povedala, že aj bez imunity by postupovala rovnako. „Išlo o deti, išlo o ich práva a došlo k hrubému poškodeniu ich práv,“ povedala Blahová. Pojednávanie pokračuje popoludní vypočutím žalovanej a prezentáciou listinných dôkazov, koná sa bez prítomnosti verejnosti.

Čistý deň prišiel o akreditáciu

Čistý deň poskytoval v Galante resocializáciu drogovo závislým mladým ľuďom. V roku 2016 poslankyňa Národnej rady SR Natália Blahová (vtedy SaS) otvorila kauzu možného sexuálneho zneužívania v tomto zariadení.

V dôsledku toho prišla nezisková organizácia Čistý deň o akreditáciu ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Súdy v súvislosti s činnosťou Čistého dňa odsúdili dvoch zamestnancov za sex s neplnoletými chovankyňami zariadenia, v jednom prípade zatiaľ nie je rozsudok právoplatný.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Natália Blahová
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky