Expremiér dostal trest za ovplyvňovanie ministrov, písomý príkaz na výkon trestu ignoroval

Nikola Gruevski
Nikola Gruevski bývalý macedónsky premiér. Foto: SITA/AP

SKOPJE 26. októbra (WebNoviny.sk) – Macedónsky trestný súd v piatok nariadil bývalému premiérovi Nikolovi Gruevskému, aby sa najneskôr do 8. novembra sám od seba dostavil na výkon trestu odňatia slobody do väznice v metropole Skopje.

Nariadenie Gruevskému prečítal sudca počas piatkového pojednávania v inej kauze, na ktorom bol expremiér prítomný. Príkaz v písomnej forme, ktorý mu súd posielal poštou, si totiž Gruevski neprebral. Macedónskeho expremiéra z rokov 2006 až 2016 odsúdili na dva roky nepodmienečne za ovplyvňovanie predstaviteľov ministerstva vnútra, ktorých žiadal, aby mu ako nové služobné vozidlo zakúpili luxusný Mercedes za 600-tisíc eur.

Ešte tvrdší, až šesťročný trest, dostala začiatkom októbra v tejto kauze bývalá ministerka vnútra Gordana Jankuloská, ktorá toto vozidlo objednala. Exministerka tak pobudne vo väzení trikrát dlhšie ako expremiér, a to aj napriek tomu, že iba plnila jeho prianie a konala na jeho vyzvanie.

Expremiér Gruevski akékoľvek pochybenie odmieta, tvrdí, že ide o politicky motivovaný proces a plánuje sa proti trestu odvolať na Najvyšší súd.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Nikola Gruevski