Aktualizované: Expremiér Vladimír Mečiar hovoril v RTVS o amnestiách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimír Mečiar
Moderátor Braňo Dobšinský a expremiér Vladimír Mečiar v relácii Sobotné dialógy. Bratislava, 10. jún 2017. Foto: facebook.com/spravy.rtvs.
  • aktualizované 10. júna o 15:50

BRATISLAVA 10. júna (WebNoviny.sk) – Amnestie neboli zrušené, sú stále platné, vyhlásil v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy bývalý predseda vlády Vladimír Mečiar.

Ústavný súd (ÚS) SR, ktorý potvrdil zrušenie Mečiarových amnestií, sa podľa neho mýli, rozhodnutie parlamentu o zrušení amnestií ide totiž nad rámec ústavy. „Ľutujem sudcov ÚS SR, že spreneverili svoje princípy,“ povedal Mečiar a dodal, že odmieta aj pomenovanie Mečiarove amnestie. „Boli to amnestie vlády, ktoré som podpísal a stojím si za nimi“.

Kiska, Fico, Danko a Bugár spustili božie mlyny

Na margo tlaku na zrušenie Mečiarových amnestií politikmi uviedol, že štvorica Kiska, Fico, Danko a Bugár spustila „božie mlyny a tie si ich nájdu“. „Zakvitla blbosť v tomto prípade vo všetkých troch inštitúciách. Bude ešte zábava,“ dodal Mečiar.

V súvislosti s možným vyšetrovaním Mečiar vyhlásil, že nemá strach a svedomie má čisté. Každý občan v štáte by mal mať podľa neho právnu istotu. „Mal by som ju mať aj ja,“ uviedol.

Zároveň dodal, že necíti v súvislosti s amnestiami žiadnu zodpovednosť. „Urobili sme pre ľudí dobre. Urobili sme to v záujme demokratických princípov“. Pripomenul, že v čase amnestovaných skutkov vrcholil predvolebný boj, ktorý pozorovali aj zo zahraničia.

Expremiér upozornil na to, že všetky kroky jeho vlády boli v súlade so zákonom. „Chcete aby sa ukázala pravda zrušením amnestií?“ spýtal sa s tým, že tento prípad bol odložený k ľadu, lebo vtedy sa podľa neho ukazovali iné súvislosti. Podľa neho dnes médiá podsúvajú občanom nepravdivé informácie.

Rozhovor Lexu s Hudekom

Ako Mečiar povedal v diskusnej relácii, do vyostrovania vzťahov v politike sa v tom čase zaplietla „kauzička“ Kováč mladší. V kauze zavlečenia exprezidentovho syna Michala Kováča mladšieho do zahraničia sa podľa neho viedlo kontraproduktívne vyšetrovanie a stíhanie bolo zastavené, lebo svedok zavlečenia bol v zahraničí.

V relácií zaznela nahrávka rozhovoru vtedajšieho šéfa SIS Ivana Lexu s bývalým ministrom vnútra Ľudovítom Hudekom o možnom ovplyvňovaní vyšetrovania únosu Michala Kováča ml. Podľa Mečiara je táto nahrávka účelovo zostrihaná a vylúčil akékoľvek ovplyvňovanie.

Bývalý námestník riaditeľa SIS Jaroslav Svěchota v minulosti v jednom rozhovore označil Mečiara za ideového otca tohto únosu.

Mečiar v sobotu povedal, že Svěchota sa mu za tieto slová ospravedlnil. Ako predseda vlády nemal veľa času, a tak sa aj so šéfom tajnej služby Ivanom Lexom stretával raz za dva týždne.

Mečiar dodal, že v deň únosu Kováča ml. s Lexom hovoril asi 30 sekúnd. Povedal, že prezident Michal Kováč sa v kauze angažoval. Podľa expremiéra dal väčšiu sumu peňazí svedkovi Oskarovi Fegyveresovi cez Róberta Remiáša.

Fegyveresa nepovažuje za svedka

Fegyveresa nepovažuje za svedka a myslí si, že bol tiež zaplatený. Nazdáva sa, že ak by malo stíhanie pokračovať, museli by stíhať bývalého prezidenta, Milana Kňažka či Jána Čarnogurského, lebo aj tí sa podľa Mečiara v prípade angažovali.

V sobotu viackrát zopakoval, že vo vláde sa rozhodli prípad únosu v tom čase odložiť, aby nezasiahol do predvolebnej kampane.

Bývalý predseda vlády ku kauze zmareného referenda povedal, že pred rozhodnutím jeho vlády bol oslovený ústavný súd a ten považoval štvrtú otázku v referende za neprípustnú. Tá sa vzťahovala na priamu voľbu prezidenta.

Mečiar to označil ako dôvod, prečo vtedajší minister vnútra Gustáv Krajči otázku nezahrnul do referenda. „Referendum v roku 1997 bolo v súlade s ústavou a rozhodnutím ÚS SR. Pokiaľ ide o priebeh, bolo tam veľa cirkusových vystúpení, ktoré urobili priebeh referenda neústavným,“ vyhlásil.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal KováčVladimír Mečiar
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR