Expremiéra Šarífa odsúdili na sedem rokov väzenia za korupciu

Naváz Šaríf
Bývalý pakistanský premiér Naváz Šaríf. Foto: archívne, SITA/AP.

ISLAMABAD 24. decembra (WebNoviny.sk) – Pakistanský protikorupčný tribunál v pondelok odsúdil bývalého premiéra Naváza Šarífa na sedem rokov odňatia slobody za korupciu.

Politika uznal vinným z vlastnenia majetku mimo jeho známych zdrojov príjmu a udelil mu tiež pokutu vo výške 25 miliónov dolárov (v prepočte 21,9 milióna eur). Po vynesení rozsudku ho polícia zadržala. Šaríf sa môže proti verdiktu odvolať.

Majetok vraj patrí synom

Niekdajší predseda vlády sa pred súd postavil aj v druhom korupčnom prípade, ktorý sa rovnako ako prvý spomínaný týkal jeho majetku v zahraničí. V tomto prípade ho ale súd zbavil obvinení. Politik tvrdí, že predmetný majetok v zahraničí patrí jeho synom, ktorí v súčasnosti žijú v Londýne a ktorých v pondelok súd označil za osoby unikajúce pred spravodlivosťou.

Šarífa už v júli v súvislosti s korupciou odsúdili na desať rokov väzenia a trestu odňatia slobody sa vtedy nevyhli ani jeho dcéra a zať. Voči rozhodnutiu sa odvolali a v septembri ich súd prepustil na kauciu. Obvinenia z korupcie Šarífa stáli premiérske kreslo, keďže ho pre ne súd zbavil funkcie a on musel rezignovať. Politik obvinenia voči jeho osobe popiera.

Kritika Šarífovej strany

Pondelkový verdikt sa stretol s kritikou Šarífovej strany Pakistanská moslimská liga, ktorá ho označila za „čiernu škvrnu“ na právnom systéme v krajine.

„Museli ho potrestať a potrestali ho vo falošnom prípade. Ľudia tento verdikt nepríjmu,“ povedal predstaviteľ strany Šahíd Chakán Abbásí. Šarífova dcéra Marjam zase naznačila, že jej otca trestajú za odpor „neviditeľnej sile“, čo je jasným odkazom na armádu, ktorá má v krajine veľmi silné postavenie.

Krátko pred vyhlásením verdiktu sa v Islamabade Šarífovi podporovatelia dostali do stretu s políciou. Niekoľko politikových podporovateliek plakalo a pokrikovalo slogany.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Naváz Šaríf