Expremiérku Tymošenkovú vypočúvala prokuratúra

Tymošenková

KYJEV 22. decembra (WEBNOVINY) – Prokuratúra v stredu vypočúvala bývalú ukrajinskú premiérku Juliju Tymošenkovú, ktorá čelí obvineniam zo zneužitia právomocí, ktorého sa mala dopustiť počas svojho pôsobenia na čele vlády. Informoval o tom hovorca kancelárie generálneho prokurátora Jurij Bojčenko. Tymošenková všetky obvinenia odmieta a tvrdí, že sú súčasťou diskreditačnej kampane zo strany proruského prezidenta Viktora Janukovyča. V prípade dokázania viny jej hrozí sedem až desať rokov väzenia.

Tymošenkovú obvinili zo zneužitia právomocí v pondelok. Politička potvrdila, že dostala príkaz neopúšťať hlavné mesto. Expremiérka uviedla, že použila prostriedky zo štátneho rozpočtu vyčlenené na pokrytie nákladov spojených s prijatím Kjótskeho protokolu na iný účel, a to na vyrovnanie obrovských nedoplatkov, ktorým čelil štátny dôchodkový fond. Konanie proti svojej osobe označila za útok Janukovyča na opozíciu.

Ukrajinské orgány minulý týždeň zadržali aj bývalého ministra životného prostredia Hryhoryja Filipčuka, ktorý slúžil v Tymošenkovej vláde, pričom je takisto podozrivý zo zneužívania svojho postavenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Julia Tymošenková