Aktualizované: Ficovi pre závažné dôvody predĺžia ochranu, Kaliňák ju už nepotrebuje

Robert Fico
Expremiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher.
  • aktualizované 12. septembra, 16:40

BRATISLAVA 12. septembra (WebNoviny.sk) – Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) priznala, že bývalému premiérovi a svojmu straníckemu šéfovi Robertovi Ficovi predĺžia ochranu.

Používať bude autá Smeru-SD

Ako povedala v stredu po rokovaní vlády, sú závažné dôvody, ktoré poukazujú na to, že by mohlo dôjsť k ohrozeniu jeho zdravia a života, bližšie ich však špecifikovať nemôže, keďže podliehajú určitému stupňu utajenia. V prípade jej predchodcu Roberta Kaliňáka také dôvody nie sú, takže ten už nebude mať ochranku, dodala ministerka.

Ako ďalej šéfka rezortu vnútra informovala, Ficovi už nepridelia ochranku na tri mesiace, ako býva u expremiérov zvykom, ale dajú mu ju na neobmedzený čas.

Dôvody ohrozenia budú pritom vyhodnocovať na mesačnej báze, pokiaľ pominú, Fico stratí nárok na ochranku. Zároveň však pripustila, že dôvody môžu trvať aj rok, dva. Saková okrem toho informovala, že Fico nepožiadal o poskytnutie motorových vozidiel, využíva autá, ktoré patria strane Smer-SD.

Dôvody sa budú preverovať

Expremiér Robert Fico v stredu na tlačovej konferencii povedal, že je bežné, ak ochranka ešte u premiéra aj po skončení vo funkcii chvíľu ostane. Jeho dôvody, prečo chce ešte ochranku, akceptovali, ale sú pod stupňom utajenia.

Takisto berie na vedomie, že jeho dôvody sa budú preverovať. „Pôjde o špeciálny typ spolupráce, autá patria strane Smer-SD, takže je to taká spolupráca na polovičku,“ dodal Fico.

Podpredseda SaS Ľubomír Galko je presvedčený, že žiadne bezpečnostné riziká neexistujú. „Je jasné, že akonáhle Robert Fico vystrčí nos bez toho, že by mal za sebou dvoch ochrankárov, tak to od občanov Slovenskej republiky kúpi. Oni mu plasticky vysvetlia, ako sú spokojní s jeho politickou prácou. Ale som presvedčený, že slovenský národ je holubičí, preto Ficovi ani žiadnemu inému politikovi nehrozí fyzické nebezpečenstvo,“ povedal Galko.

Podľa Galka to, že bude používať auto strany Smer-SD, je len prostriedok, ako zalepiť ľuďom oči. Galko si myslí, že Fico má strach zodpovedať sa za výsledky svojej politickej činnosti a má strach vypočuť si ľudí, čo si myslia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa SakováĽubomír GalkoRobert Fico
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR