Foto: Exprezident Kiska odovzdal podpisy na registráciu Za ľudí, predstaví ďalšie tváre strany

Za ľudí, odovzdanie podpisov, Andrej Kiska
Exprezident Andrej Kiska počas brífingu pri príležitosti odovzdania podpisov potrebných na registráciu strany Za ľudí na Ministerstve vnútra SR. Bratislava, 5. august 2019. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková
  • aktualizované 5. augusta 16:03

Exprezident Andrej Kiska a ďalší predstavitelia vznikajúcej strany Za ľudí v pondelok odovzdali podpisy nevyhnutné na registráciu strany na ministerstve vnútra. Nevyhnuté je nazbierať minimálne 10 000 podpisov od občanov, Za ľudí ich má 16 000.

Podpisy vyzbierali za tri týždne

Podpisy podľa Kisku vyzbierali za tri týždne. Kiska sa na pondelkovom brífingu poďakoval všetkým tým, ktorí im so zberom podpisov pomáhali, ale aj tým, ktorí im odovzdali svoj podpis.

Bývalý prezident zároveň zdôraznil, že v septembri bude ustanovujúci snem strany, na ktorom zvolia predsedu, podpredsedov a predstavia program strany.

Na programe pracujú desiatky expertov, ktorí to teraz musia veľmi dobre okresať a dať do podoby, aby každý jeden občan krajiny vedel, čo chceme pre krajinu spraviť. Ešte dôležitejší sú však ľudia. My predstavujeme špičkových odborníkov, ľudí, za ktorými sú výsledky,“ priblížil Kiska. Taktiež podotkol, že do snemu predstavia ďalšie tváre strany.

Videli obrovskú túžbu po zmene

Jednou z nich je aj bývalá dvojka hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Veronika Remišová, ktorá na brífingu zdôraznila, že v regiónoch videli obrovskú túžbu po zmene.

Ľudia nám na stretnutiach povedali, že chcú, aby sme tu mali štát, ktorý riadne funguje, ktorý ich ochráni a ktorému môžu dôverovať. To je naším cieľom, mať dobré riešenia pre fungujúci štát s ľuďmi, ktorí nielen majú dobré myšlienky, ale aj schopnosti, ako tieto myšlienky uviesť do praxe,“ objasnila Remišová.

Priblížila, že prvoradým cieľom strany bude spraviť poriadok s korupciou a zabezpečiť riadne fungovanie Policajného zboru. „Aby aj tým, ktorí si mysleli, že stoja nad zákonom, bolo učinené spravodlivosti zadosť. Čaká nás dlhá cesta a tvrdá práca, ale s podporou ľudí to zvládneme,“ dodala Remišová.

Strana bude stredová

Andrej Kiska predstavil stranu Za ľudí a jej tváre v polovici júna. Sú nimi organizátor zhromaždení Za slušné Slovensko Juraj Šeliga, primátor Nitry Marek Hattas, bývalá europoslankyňa Jana Žitňanská, diplomat a riaditeľ think-tanku Carnegie Europe Tomáš Valášek, bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Mária Kolíková, starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký či Kiskova spolupracovníčka z Kancelárie prezidenta SR Vladimíra Marcinková, ktorá je dcérou starostu Ledeckého.

Neskôr do strany pribudla aj Veronika Remišová, ktorá bola predtým dvojkou hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Kiska avizuje, že strana bude stredová.

Chcú prevziať zodpovednosť za Slovensko

„Prečítal som si všetky tie odporné veci, ktoré si písal Marian K. s Bödörom o tom, ako mali pod palcom políciu, NAKA, či prokuratúru a robili všetko preto, aby sa Smer udržal pri moci. Aby zdiskreditovali mňa, či ďalších odvážnych ľudí, ktorí poukazovali na ich prešľapy. Nesmieme dopustiť, aby táto mafia ďalej ovládala tento štát,“ podotkol Kiska.

Ľudia vo vznikajúcej strane sú podľa Kisku pripravení prevziať zodpovednosť za Slovensko. „Riadiť krajinu je náročná úloha a iba chcenie nestačí. Vládnuť treba vedieť, preto strana Za ľudí má medzi sebou ľudí, ktorí úspešne riadia mestá, obce, majú skúsenosti z parlamentu, z vlády, z diplomacie, podnikania, zdravotníctva, školstva, či poľnohospodárstva, bojovali za slušné a spravodlivé Slovensko alebo sa dlhodobo venujú sa slabším,“ prízvukoval.

Zároveň ozrejmil, že počas leta denne pracujú s desiatkami expertov na programe, ktorý predstavia v septembri. „Ale v pondelok nás čaká prvý veľký krok. Ideme ďalej,“ uzavrel.

Koľko percent podľa vás získa Kiskova strana Za ľudí v parlamentých voľbách 2020?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Kiska