Exprezident Juščenko klamal, zmluvu chcel podpísať sám

Juscenko

KYJEV 18. augusta (WEBNOVINY) – Bývalý ukrajinský prezident Viktor Juščenko sa na stredajšom súdnom pojednávaní dopustil krivého svedectva.

Tvrdí to nemenovaný zdroj z prostredia Kremľa. Podľa jeho slov Juščenko neprávom obvinil obžalovanú ukrajinskú expremiérku a svoju niekdajšiu blízku spojenkyňu Juliju Tymošenkovú z vytĺkania politického kapitálu pred prezidentskými voľbami.

Tymošenková podľa jeho slov chcela politicky vyťažiť z podpisu nevýhodnej zmluvy o dodávkach ruského zemného plynu, ktorý ukončil plynovú krízu spred dvoch rokov.

Juščenko klamal súdu… Počas svojho funkčného obdobia chcel získať politické body pre seba a prezidentovi Dmitrijovi Medvedevovi sám ponúkol podpísanie kontraktu o vyriešení plynového sporu. No potom sa dozvedel, že záležitosť spadá do právomoci predsedov vlád. Neskôr zase Medvedevovi povedal, že Tymošenkovej plne dôveruje a že podporí všetky ňou podpísané dohody s Ruskom,“ povedal zdroj, ktorého cituje portál spravodajskej agentúry RIA Novosti.

Proces s Tymošenkovou sa začal koncom júna, pričom už od začiatku ho komplikujú prieťahy a napádanie sudcu, ktorý podľa expremiérky pracuje na objednávku súčasného prezidenta Viktora Janukovyča.

Expremiérka čelí obvineniam zo zneužitia právomocí pri podpise kontraktu v roku 2009 o dovoze ruského zemného plynu a sprenevery približne 300 miliónov eur. Súd pre narúšanie procesu nariadil jej umiestnenie do vyšetrovacej väzby. V prípade uznania viny jej hrozí desať rokov väzenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Julia TymošenkováViktor Juščenko